PKK'nın parası gitti devire onay geldi

PKK'nın parası gitti devire onay geldi.12706
  • Giriş : 05.02.2009 / 09:30:00

Dünyanın en büyük banka operasyonlarından biri, Türkiye'nin şartı yerine getirilerek gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyanın en büyük banka operasyonlarından biri, Türkiye'nin şartı yerine getirilerek gerçekleştirildi. RBS, ABN Amro'nun Türkiye şubesini, PKK hesapları temizlendikten sonra devraldı..

Dünyanın en büyük banka operasyonlarından biri, Türkiye'nin şartı yerine getirilerek gerçekleştirildi. İskoç RBS, ABN Amro'nun Türkiye şubesini, Barclays'teki PKK hesapları temizlendikten sonra devraldı..

Dünyanın en büyük banka satın alma operasyonlarından biri, terör örgütü PKK'ya ait hesaplara takıldı. İskoç Royal Bank of Scotland'ın geçtiğimiz yıl ABN Amro'nun Türkiye şubelerini alması için, BDDK'nın şartını yerine getirip, Barclays'teki PKK hesaplarını temizlemesi gerekti. 2008'de Hollanda'lı ABN Amro'yu 71 milyar Euro'ya devralan Royal Bank of Scotland (RBS-İskoç), Fortis (Hollanda- Belçika) ve Santander Bank (İspanyol) konsorsiyumu, Türkiye'den de izin almak için başvuru yaptı.

ABN Amro'nun yeni sahibi olan grubun, aynı zamanda 1 milyar dolar hacimli Türkiye'deki 6 şubeyi otomatik olarak bünyesine katması için BDDK'dan onay alması gerekti. Bankacılık Yasası'nın, "Merkezi yurtdışında bulunan bankaların Türkiye'de şube açma şartları"nı düzenleyen 9. maddesi, "Dahil olduğu grubun ortaklık yapısının şeffaf ve açık olması şarttır" hükmünü içerdiği için devletin tüm birimleri kanalıyla ayrıntılı araştırma yapıldı. MİT'ten gelen notta, RBS'in küçük hissedarı İngiliz Barclays Bank'ta, PKK'nın fonlarının toplandığı ve havale edildiği bilgisine yer verdi.

Ayrıca bu bankanın Türkiye için stratejik önemi olan Bakü-Tiflis- Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın finansmanına da girmediği belirlendi. Konsorsiyuma, Türkiye'deki ABN Amro şubelerini devralabilmesi için özel şartlar ileri sürüldü ve 6 ay süre tanındı. Ankara'daki değerlendirmeler sonucunda, terör örgütüne ait hesapların tasfiyesi, RBS'in İngiliz Barclays Bank'la olan hissedarlık ilişkisini kesmesi veya Türkiye'deki 6 şubenin bir başka bankaya devredilmesi seçenekleri üzerinde duruldu.

Karar, banka sahiplerine de bildirildi. Görüşmelerde, "İngiltere'nin resmen terör örgütü olarak kabul ettiği bir organizasyona ait hesapları incelemesi ve işlem yapması gerektiği" hatırlatıldı. Türkiye'ye gelen Barclays Bank yöneticilerine de "Bu hesapları bankanızda tutmayın. Aksi taktirde buradaki operasyona izin verilmeyeceği gibi bankanızın Türk Hazinesi'nin yurtdışı borçlanma süreçlerinde yer alması da mümkün olmayacak" denildi. MİT-Dışişleri-BDDK ekseninde gelişen, Hükümet'in de destek verdiği politika karşısında, Barclays Bank Ankara'nın taleplerini değerlendirdi. 2008 sonundaki istihbarat notunda terör örgütüne ait olduğu düşünülen hesapların tasfiye edildiği ifade edildi. ABN Amro'nun Türkiye'deki 6 şubesi için yeni sahibine devir onayı verildi.

LİDERLERİN MESAJI

Başbakan Erdoğan, 2007'de Türkiye'yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı Brown'la düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa'da terör örgütüne parasal kaynak aktaran ülkeler var" demiş, Brown da "PKK ve onun şemsiyesi altında faaliyet gösteren kuruluşları yasakladık" mesajı vermişti. BDDK daha önce A Bank'ın, Yunan Alpha Bank'a satışını veto etmişti. Kurul, Yunan bankasının yönetiminde Yunan İstihbarat Teşkilatı'nda üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra emekli olmuş bir istihbaratçının bulunduğu yolunda gelen bilgi üzerine satışa izin vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*