PKK'nın sözde ateşkesi: 10 er şehit

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Tek taraflı ateşkes ilan eden PKK, 1 Ekim'den sonra askerle çatışmaya girmeden kaçarak, askerin kullandığı yolları mayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözde ateşkesin ilan edildiği 1 Ekim tarihinden bu günü terör örgütünün döşediği mayınların patlaması sonucunda 10 asker şehit olurken, 42 güvenlik görevlisi de yaralandı. Aynı tarihler arasındaki çatışmalarda 2 asker şehit olurken, 18 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi.

Eylül ayında Kuzey Irak'taki Kürt liderlerden Mesut Barzani ve Celala Talabani'nin baskısı ile İmralı Özel Tip Cezaevi'nde tutuklu bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan örgüte ateşkes talimatı verdi. Öcalan'ın talimatıyla PKK, 1 Ekim 2006 tarihinde tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Ancak son bir haftaki PKK, mayınlı tuzakları terör örgütün ateşkesinin sözde kaldığını gösterdi.

PKK'lı teröristler, ateşkesin ilan edildiği 1 Ekim tarihinden sonra çatışmalara girmekte kaçınırken, askerin geçi güzergahını mayınlamaktan geri kalmadı. Öyle ki terör örgütünün sadece son bir haftaki mayınlı tuzakları sonucu 6 asker şehit oldu. Yine son bir haftada 22 güvenlik görevlisi yaralandı.

PKK'nın sözde ateşkesini ilan ettiği 1 Ekim tarihinden bu yana ise 10 asker mayın tuzakları sonucuyla şehit düştü. Yine aynı tarihler arasındaki patlmalarda 42 güvenlik görevlisi yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri de teröristlerini temizlemek için Şırnak, Hakkari ve Bingöl-Tünceli'nın dağlık kesimlerinde operasyonlarını sürdürdü. Operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda da 2 asker şehit edildi. Aynı çatışmalarda da 18 terörist ölü olarak ele geçirildi.

1 EKİM'DEN SONRA MEYDANA GELEN MAYIN PATLAMALARI ŞÖYLE:

9 Aralık- Diyarbakır"ın Lice ilçesi kırsalında yola döşenen mayının askeri aracın geçişi sırasında patlaması sonucu bir asker şehit oldu, 11 asker yaralandı.

7 Aralık-Bingöl'ün Genç İlçesi dağlık kesiminde helikopterin kalkışı sırasında terör örgütü PKK'lılarca döşenen uzaktan kumandalı mayının patlamasıyla 1 astsubay şehit olurken 5 asker yaralandı.

6 Aralık-Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde terör örgütü PKK tarafından yola döşenen uzaktan kumandalı mayınların patlatılması sonucu 3 er şehit oldu, 14 görevli yaralandı.

5 Aralık-Şırnak'ta terör örgütü PKK militanları tarafından yola döşenen mayın patlaması sonucu 2 asker şehit oldu.

24 Kasım-Şırnak'ta güvenlik güçlerinin operasyonu sırasında çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu. 1 terörist de ölü ele geçirildi.

17 Kasım-Bingöl'ün Yayladere ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 uzman çavuş şehit oldu.

1 Kasım-Diyarbakır ve Şırnak'ta terör örgütünün döşediği mayının patlaması 1 subay, 2 astsubay, 1 uzman çavuş ile 1er yaralandı.

25 Ekim-Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde terör örgütünce yola döşenen mayının patlaması sonucu 1 uzman ve 1 er yaralandı.

17 Ekim-Elazığ'ın Maden ilçesinde meydana gelen 3 mayın patlamasında biri çoban 3 kişi yaralandı.

14 Ekim-Hakkari'de terör örgütü PKK üyelerince araziye döşenen mayına basan biri teğmen 2 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.

1 Ekim-Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde arazi arama tarama faaliyetine katılan bir asker, terör örgütü PKK üyeleri tarafından araziye döşenen mayına basarak şehit oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious