PKK'nın üçte biri yabancı

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Eli kanlı terör örgütü PKK'nın çıkarılan profili ilginç verilerle dolu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksiyon dergisinin bu hafta piyasaya çıkan sayısında terör örgütünün 'vatandaşlık' yapısı masaya yatırılıyor. Habere göre en çok Suriyeliler, ardından Iraklılar (Kuzey Irak) terör örgütünün içinde yer alıyor. Derginin haberi, Suriyelilerin PKK içinde etkili bir konuma geldiklerinin de altını çiziyor. Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adını veren grubun elebaşı da Suriye uyruklu Bahoz Erdal. Erdal'ın arkadaşları, grubun üst kademelerinde yer alıyor. Erdal aynı zamanda PKK'nın askerî kanadı olarak bilinen Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) komutanlığını yapıyor.

Örgüt profili incelendiğinde Hıristiyan Ermeniler, Ruslar, Avrupa ülkelerinden gelenler, İranlı Zerdüştler, Iraklı Yezidiler, Süryaniler, Suriyeli Kürtler olmak üzere farklı millet ve dinlere mensup militanlara rastlamak mümkün. Aksiyon dergisi'nin haberinde aradan uzun yılar geçmesine rağmen terör örgütünün hala bu yapısını koruduğu vurgusu da veriler ışığında yapılıyor. Bugün militanların yaklaşık yüzde 31'i yabancı uyruklulardan oluşuyor. Son iki yılda pişmanlık yasasından faydalanmak için güvenlik güçlerine teslim olan yabancı uyruklu 250 terörist, suçsuz bulunarak ülkelerine gönderildi. Çatışmalarda ölen yabancıların sayısı tam olarak bilinmiyor; ama bunun yabana atılacak bir sayı olmadığı da bir gerçek. Sadece Mart ayında Bingöl'de öldürülen 14 teröristten 6'sının yabancı uyruklu olması olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor. Aynı şekilde 20 Haziran'da eylem yapmak üzereyken Gümüşhane'de yakalanan 7 teröristin 4'ü de Türk vatandaşı değildi.

PKK kadrolarındaki Suriye uyruklu teröristleri Irak vatandaşı olan Kuzey Iraklı Kürtler izliyor. Bunların tamamı kendi bölgesinde Barzani ailesinden canı yanmış ve Kürtlerin geleceğini PKK'da gören kişilerden oluşuyor. Bunların büyük çoğunluğu Türkiye'deki sınır köyleri ile akraba aynı zamanda. Dolaysıyla aşiret bağı bu insanların Türkiye'den çıkmış olan PKK'ya destek vermesini sağlıyor. Kuzey Irak'ta bulunan Mahmur kampındaki Kürtler PKK'nın önemli kaynaklarından biri. Değişik yerlerden gelip kampta yaşayan Kürt gençleri gerektiğinde PKK'ya katılıp destek veriyorlar. Kamp, BM denetiminde olmasına rağmen burası için atanan sorumlu, PKK'nın onayladığı bir isim olmak zorunda. Buradakiler için PKK'ya katılmak bir nevi 'askerlik görevi' şeklinde değerlendiriliyor. Çünkü terör örgütü, militan sayısını belirli bir dengede tutmak için sürekli buradan 'devşirme' yapıyor. Örgütten ayrılıp Barzani'nin kamplarına katılan veya Barzani güçlerine bağılılığı seçen yaklaşık 2 bin PKK'lının bıraktığı boşluğun da, Mahmur'dan devşirilen 1.500 militanla doldurulduğu belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) son kayıtlarına göre bu kampta toplam 9 bin kişi yaşıyor.

Derginin haberi değişik ülke vatandaşlarının PKK'ya katılma sebepleri ve katılımın arkasında tarihsel bir bağın olduğuna da geniş yer veriliyor. Aynı haberde aynı zamanda şuanda PKK'nın yaş profili de inceleniyor. Kadınların yüzde 15'ni oluşturduğu terör örgütünün 18 yaşı altındaki militan oranın yüzde 22 olarak tespit ediliyor.

PKK'lı militanların ülkeleri ve oranları şöyle:

Türkiye 4 bin 800 kişi yüzde 68,6

Suriye 850 kişi yüzde 12,1

Irak (Kuzey Irak) 700 kişi yüzde 10

İran 600 kişi yüzde 8,6

Ermenistan 30 kişi yüzde 0,4

Rusya 15 kişi yüzde 0,2

Avrupa ülkeleri 5 kişi yüzde 0,1

Genel toplam: 7000 kişi

Yabancıların oranı: yüzde 31,4

Terör örgütü pkk'nın yaş profili şöyle:

09-18 yaş yüzde 22

18-30 yaş yüzde 28

0 yaş ve üstü yüzde 38

0 yaş ve üstü yüzde 8

50 yaş ve üstü yüzde 4

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious