PKK'nın uyuşturucu kuryesi yakalandı

PKK'nın uyuşturucu kuryesi yakalandı  .12675
  • Giriş : 02.03.2008 / 14:24:00

Van'ın Başkale ilçesinde PKK'nın sözde Zap Kampı Komutanı Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik'in uyuşturucu kuryesi olduğu belirlenen bir kişi yakalandı. Yapılan incelemelerde şahsın Suriye uyruklu Havar kod adlı Serdari Ebubekiri(26) olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, Başkale ilçesine bağlı Bebleşin Jandarma kontrol noktasında yol araması gerçekleştiren ekipler, sahte kimlikle geçiş yapmaya çalışan bir şahsı gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahsın sorgusu neticesinde Havar kod adlı Serdari Ebubekiri isimli Suriye uyruklu bir terörist olduğu belirlendi.

Başkale Janadarma Komutanlığı'nda sorgusuna devam edilen terörist burada verdiği ifadelerde, Suriyeli olduğunu, 2000 yılında terör örgütünün dağ kadrosuna katıldığını ve burada örgütün finans kaynağı olan uyuşturucu sevkıyatı ve para tahsilatı işlerine baktığını söyledi. Terörist, uyuşturucu işleri ile ilgili olarak talimatları örgütün sözde Zap Kampı Komutanlarından (Güneş harekatında öldürüldüğü açıklanan) Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik'in verdiği bu talimatlar doğrultusunda zaman zaman sınırı kaçakçılarla geçerek sahte kimliklerle Türkiye'de bulunduğunu, sahte kimliğin ise örgüt tarafından kendisine temin edildiğini belirtti.

Olayla ilgili olarak jandarmanın yaptığı geniş araştırmalar sonucunda söz konusu teröristle bağlantılı olarak T.A. (20) ve F.K. (45) isimli iki şahıs daha yakalandı. Başkale Adliyesi'ne çıkarılan uyuşturucu kuryesi terörist ile işbirlikçi şahıslar yapılan sorgulamalarından sonra, terör örgütüne üye olmak, yasadışı sınır geçişi ve evrakta sahtecilik suçlarından tutuklanarak Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious