PKK'nın uyuşturucu pazarı yıkıldı

PKK'nın uyuşturucu pazarı yıkıldı.7540
  • Giriş : 13.06.2008 / 23:07:00

Diyarbakır'da son yılların en büyük hint keneviri operasyonu gerçekleştirildi. PKK'nın uyuşturucu pazarı yıkıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından, Lice-Hani ilçelerinde PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonda arazi arama ve tarama faaliyeti yapan Mehmetçikler, 75 tarlada PKK terör örgütü tarafından ektirildiği tespit edilen, 28 milyon 537 bin 29 kök hint keneviri ile birlikte teröristlerce kullanıdığı değerlendirilen bir barınakta ise 73 kilogram toz esrar maddesi ele geçirdi.

Hint keneviri bitkisinden elde edilecek esrarın piyasa değerinin yaklaşık 513 milyon 755 bin YTL olduğu öğrenildi.

Öte yandan, Hani İlçesine bağlı Kabala, Dereli ve Kaledibi köylerinde bulunan tarlalarda 5 milyon 21 bin 662 kök, olmak üzere toplam 28 Milyon 537 bin 29 kök hint keneviri bitkisi ele geçirildi. 28 milyon kök kenevirinin tahmini 15 bin ton esrar yapımında kullanılmak üzere ekildiği öğrenildi.

UYUŞTURUCULAR İMHA EDİLDİ

Ele geçirilen hint kenevirleri askerler tarafından yerinde imha edilirken, PKK'nın Diyarbakır'daki uyuşturucu pazarı ise yıkılmış oldu.

Bir çok uluslararası raporda ve teslim olan teröristlerin ifadelerinde de finans kaynağı olarak uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen PKK terör örgütü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yoğun bir şekilde icra ettiği sınır ötesi ve yuritçindeki operasyonlarda yediği ağır darbeden sonra bir darbe de uyuşturucu ticaretinden aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious