PKK'nın vicdanlı bombacısı son anda pişmalık duydu

PKK'nın vicdanlı bombacısı son anda pişmalık duydu.11904
  • Giriş : 05.12.2007 / 18:20:00
  • Güncelleme : 05.12.2007 / 18:31:44

Ekim ayında Kocaeli'nde meydana gelen iki patlamanın faili son anda pişmanlık duydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, olayla ilgili iddianamesinde sanığın patlayıcı madde yapımı konusunda özel eğitim aldığını ve sansasyonel eylemler için Kocaeli'ne gönderildiğini ifade etti.

Ekim ayında 10 gün arayla meydana gelen iki ayrı patlama olayının failleri Sadettin Yaşar, Turan Bilem, Mehmet Salih Yaşar, İlhan Yaşar, Hatice Yaşar ve Selahattin Ökmen'in yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş iddianamesini hazırladı. Terörün Türkiye'yi kendi beslenmesine uygun hale getirmek için son günlerde mesaisini yoğunlaştırdığını kaydeden Okumuş, devletin de terörün arkasındaki güce yoğunlaşması gerektiğine işaret etti.

İddianamede Kocaeli'nde 10 gün arayla meydana gelen iki ayrı patlamanın failinin Sadettin Yaşar olduğu ve sanığın suçunu kabul ettiği belirtildi. Emniyetin yürüttüğü istihbari çalışmalar neticesinde Mazlum kod adlı Sadettin Yaşar'ın terör örgütü PKK bünyesinde istihbarat, sabotaj, suikast, patlayıcı yapımı konularında eğitim aldığı ve eylem için Kocaeli'ne gönderildiği belirtildi. Sanığın, 18 Ekim 2007'de Kocaeli'nin Gölcük ilçesi Bahçecik beldesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Albay İbrahim Akif Deniz Tarsus'un makam aracıyla geçtiği sırada gerçekleşen patlama olayı ile 28 Ekim 2007 günü de Kocaeli'nde teröre lanet mitingi yapıldığı sırada meydana gelen patlama olayının faili olduğunun tespit edildiği kaydedildi. Okumuş iddianamesinde sanık Yaşar'ın patlamalardan önce pişmanlık duyarak bombaları ıssız yerlere koymak suretiyle daha büyük bir faciayı önlediğinin de anlaşıldığını ifade etti. Patlamalardan sonra polisin yürüttüğü çalışmalar sırasında kaçmaya başlayan Yaşar'ın ayağından vurularak yakalandığının anlatıldığı iddianamede Yaşar'ın akrabaları Mehmet Salih Yaşar, Hatice Yaşar ve İlhan Yaşar'ın sanığın örgüt üyesi olduğunu bilmelerine rağmen evlerinde sakladıkları iddia edildi. Selahattin Ökmen'in de örgütün kuryeliğini yaptığı, eylem yapacak üyelere yer temin ettiği ve patlayıcıları bu üyelere ulaştırdığı ileri sürüldü. Başka bir suçtan İzmir'de tutuklu bulunan Turan Bilem'in ise örgütün İstanbul sorumlusu olduğu ve Yaşar'la birlikte eylem için yer belirledikleri belirtildi. Sanıklar devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, PKK terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü üyesine bilerek yardım etmek, patlayıcı madde bulundurmak ve atmak, yaralama ve sahte kimlik kullanmak suçlarından yargılanıyor.

KOCAELİ'NDE MEYDANA GELEN PATLAMALAR

18 Ekim 2007 tarihinde Bursa-Kocaeli karayolunun Bahçecik beldesinde patlama meydana gelmişti. Patlama Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Albay İbrahim Akif Deniz Tarsus'un makam aracıyla geçiş yaptığı sırada meydana gelmişti. Tarsus'un aracında hasar oluşmuştu. 28 Ekim 2007'de Kocaeli merkezinde teröre lanet mitingi yapıldığı sırada meydana gelen ikinci patlamada ise 7 kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious