PKK'nın yeni hedefi su depoları

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Bölücü terör örgütü PKK’nın şimdi de içme suyu depolarını hedef aldığı saptandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son dönemde risksiz eylemlere ağırlık veren örgütün, terörle mücadele eden askerî birliklere toplu zayiat verdirmek amacıyla su depolarını hedef aldığı belirtiliyor.

Hazırlanan istihbarat raporunda örgütün özellikle 1978 yılında ilk kanlı eylemini gerçekleştirdiği Hakkari’nin Eruh ilçesindeki komando taburunu seçtiğine dikkat çekiliyor. Raporda terör örgütünün Eruh’taki komando taburuna içme suyu sağlayan su kaynakları hakkında da istihbarat topladığı, keşif çalışmaları yaptığı yer alıyor. Terör örgütünün hain planı hakkında hazırlanan istihbarat raporu, polis ve askerî tüm birimlere gönderildi. Duyum üzerine Irak sınırına yakın Şırnak ve Hakkari ile Tunceli’deki birlikler alarma geçirildi. Askerî birliklerin su kaynakları çevresindeki tüm güvenlik önlemleri artırıldı. Öte yandan Diyarbakır’da 8’i çocuk 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıdan kısa bir süre önce Bingöl ve Diyarbakır’da terör örgütünün çok sayıda tuzak bombasının son anda fark edilerek imha edildiği ortaya çıktı.

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Sağgöze Çakmak Tepe bölgesinde yürütülen Darbe-2006 adlı operasyonda askerî timlerin geçtiği araziye yerleştirilen 8 adet uzaktan kumandalı mayın tuzaklı patlayıcı tespit edildi. Bomba imha uzmanları, 8 mayın patlayıcı ile tuzaklama yapılmış bir roketatarı imha etti. Bölgede örgüte ait 7 sığınak ortaya çıkartıldı. Sığınaklar içerisindeki yaşam malzemeleri de imha edildi. Diyarbakır Jandarma Komando Özel Harekat (JÖH) timlerince Lice’ye bağlı Güldiken köyü kırsalında düzenlenen harekatta ise tuzaklama yapılmış bir bomba bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious