PKK'nın yeni taktiği ne?

PKK'nın yeni taktiği ne?.15872
  • Giriş : 28.11.2007 / 14:07:00
  • Güncelleme : 28.11.2007 / 15:46:04

Taktik değiştiren terör örgütü PKK, telsiz ve telefon haberleşmesini durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her an "sınır ötesi harekat" beklentisinde olan PKK'da, lider kadro yerlerinin belirlenmemesi için telsiz ve telefon haberleşmesini durdurdu. Haberleşmeler, kuryeler aracılığıyla yapılıyor.

PKK'nın silahlı kanadının liderlerinden "Cemal" Murat Karayılan ile "Cuma" kod adlı Cemil Bayık'ın nerede olduklarına ilişkin belirsizlik devam ediyor. Bu arada "sınır ötesi bir harekat" korkusu nedeniyle PKK'lılar kamp yerlerini değiştirdi ve yeni yerlerinin belirlenmemesi için telsiz ve telefon haberleşmesini en aza indirdi. Telefon ve telsizlerini büyük ölçüde susturan PKK'lıların, muhtemel bir hava harekatı halinde daha az kayıp vermek için küçük gruplara ayrıldıkları belirlendi.

"ROJ"DAN 10 GÜNDÜR KONUŞMUYOR

10 gün öncesine kadar Kandil'de bulunan "Roj" kodlu ana telsiz merkezinden, diğer kamplarla haberleşen, talimatlar veren Murat Karayılan büyük bir sessizliğe gömüldü. Karayılan'ın yanı sıra Cemil Bayık, silahlı kanadın önde gelen isimlerinden Suriye uyruklu "Dr. Bahoz" kod adlı Fehmen Hüseyin de telsiz ve telefon haberleşmesini durdurdu. Bu durum, PKK'nın önde gelen isimlerinin gözaltına alındığı biçiminde yorumlanırken, PKK'daki gelişmeleri yakından izleyen bazı yetkililer ise "Bu bir taktiktir. Özellikle teröristlerin önde gelen isimleri yerlerinin belli olmaması için bu yola başvurdu" yorumunu yaptı.

HEDEFTE LİDER KADRO VAR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, PKK'nın önde gelen isimlerini etkisiz hale getirmek için özel silahlar aldığını, keskin nişancıların Güneydoğu'da her an göreve hazır halde bekletildiğini kaydeden yetkililer, teröristlerden çok lider kadronun hedef alınacağını söylediler. Bu kişilerin yerlerinin belirlenmesi halinde Türkiye'nin her an "sınır ötesi harekat" yetkisi kullanabileceğini belirten kaynaklar, lider kadronun da bu beklenti içinde olduğu için gizliliğe büyük önem verdiklerini, telsiz ve telefon haberleşmesini de keserek önlemlerini artırdıklarını kaydettiler.

HABERLEŞMELERİ KURYELERLE

Telsiz ve telefonlarının dinlendiğini bilen lider kadronun, Türkiye'nin sınır ötesi bir harekatı her an gerçekleşytirebileceği yolundaki değerlendirmelerinden sonra Usame Bin Ladin taktiğini" uygulamaya koyduklarını söylediler. Böylece, saldırılardan uzak kalmayı hedefleyen lider kadronun, kayıpları önlemek için de Kuzey Irak'ta telsiz konuşmalarını durdurduğu, yıllar öncesinde uyguyladıkları gibi haberleşmeyi kuryeler aracılığıyla gerçekleştirdikleri belirlendi.

Yetkililer, PKK'nın lider kadrosunun suskun kalmasının ABD ve Irak makamları tarafından da istendiğini, "yakalandı, gözaltı" iddialarına rağmen "tahrik olunmaması" için bu kişilerin ortaya çıkmadığını değerlendirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious