PKK'nın cep tuzağı

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Emniyet PKK’nın gazetelere verdiği sözde iş ilanlarıyla birçok kişinin özgeçmiş ve kimlik fotokopisini toplayıp bu bilgilerle başkalarının adına cep telefonu abonesi olduğunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü PKK’nın uzaktan kumandalı bombaların patlatılmasında kullandığı cep telefonlarını masum insanların üzerine kaydettirdiği ortaya çıktı. Emniyet PKK’nın iş ilanı vererek vatandaşlardan özgeçmiş ve kimlik fotokopisi topladığını ve bu bilgilerle de başkalarının adına cep telefonu abonesi olduğunu tespit etti. Örgüt mensupları üzerinden çıkan cep telefonlarının farklı isimler adına kayıtlı olduğunu tespit eden emniyet, teröristlerin kullandığı cep telefonlarının abonelerini sorguladıklarında, örgütle ilişkisi olmayan, abonelikten bilgisi bile bulunmayan masum insanlarla karşılaştılar.

İŞ ARAYANLAR KULLANILIYOR

Emniyet birimlerinin tespitine göre PKK kullandığı cep telefonlarını almak için şöyle bir yöntem uyguluyor: Örgüt en fazla iş arayan masum insanları kötü emellerine alet ediyor. Önce gazetelere iş ilanı veriliyor. İş arayan vatandaşlardan kişisel bilgileri ve nüfus cüzdan fotokopileri toplanıyor. Bu bilgiler ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile GSM abone merkezlerine başvuru yapılıp cep telefonu abonesi olunuyor. Böylece iş başvurusu yaptığını düşünen vatandaş adına abonelik yapılmış oluyor. PKK masum insanlar adına kayıtlı cep telefonlarını örgüt mensuplarının kendi içindeki haberleşmelerinde kullanılıyor. Böylece istihbarat birimlerinin yaptığı telefon dinlemelerinde örgüt üyeleri izlerini kaybettiriyor. Bu telefonlar ayrıca örgütün son dönemde yöneldiği uzaktan kumandalı bombaların patlatılmasında da kullanılıyor.

ABONELİK SAYISINA KISITLAMA

Bu arada Emniyetin PKK’nın cep tuzağını ortaya çıkarmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu harakete geçti. Ulaştırma Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalar kapsamında GSM şirketlerinin abone bilgileri yeniden düzenlenecek. Cep telefonu abonesi olmak için kimlik fotokopisi ve bilgiler yeterli olmayacak. Abone olacak kişinin bizzat başvuruda bulunması gerekecek. Nüfus cüzdanı ile aboneyi bizzat görmeden abonelik işlemi yapan merkezler kapatılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious