PKK’ya 10 milyon Euro iade

PKK’ya 10 milyon Euro iade.13791
  • Giriş : 11.10.2008 / 03:30:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 23:43:59

Belçika, 1996’da Sputnik Operasyonu’yla el koyduğu 10 milyon Euro’nun PKK’ya iadesi sürecini başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen, yargılama süreci zamanaşımına uğradığından, Lüksemburg'da alıkonulan uyuşturucu ve silah kaçakçılığından elde edilen para, PKK'nın yayın organı Roj TV'ye verilecek.

BELÇİKA makamları, 1996'da el koyduğu ve PKK'ya ait olan 10 milyon Euro'nun örgüte iadesiyle ilgili süreci başlattı. Roj TV'nin finanse edilmesi, PKK'nın kara para aklaması ve uyuşturucu kaçakçılığı üzerine başlatılan Sputnik Operasyonu'nun 'hukuki süreci' zaman aşımına uğradı. Bu para 1996'da Lüksemburg'da hesaba yatırılırken ele geçirilmiş ve Belçika makamlarının talebiyle Lüksemburg'da bloke edilmişti.

Zamanaşımına uğradı

Daha sonra Belçika makamları, Brüksel'de bulunan ve o tarihte MED-TV yayınlarını yürüten Roj Yayıncılık şirketinin Belçika'da kara para akladığını belirterek örgüt üyelerine yönelik 'Sputnik Operasyonu' başlatmıştı. Ancak sanık konumunda olan 17 kişinin yargılanma süreci, zaman aşımına uğradı. PKK adına haraç toplayanların tespit edilmesine rağmen mahkeme yetkisizlik kararı aldı. Böylece Lüksemburg'da alıkonulan paranın yeniden Roj TV yönetimine iadesi gündeme geldi. Belçika'da yayınlanan De Morgen gazetesi, geçen ayki sayısında bu paranın, Roj TV'ye, dolayısıyla PKK'ya iadesinin gerekli olduğunu, Belçika makamlarının bu parayı Lüksemburg'da alıkoyamayacağını belirtti.

Ankara alarmda

Ankara ise bu gelişme üzerine hem Belçika, hem de Lüksemburg makamları nezdinde girişim yaparak, bu paranın PKK'ya iadesinin engellenmesini talep etti. Ankara, bu paranın örgüte iade edilmesinin, Türkiye'de yürütülen terörle mücadeleye büyük darbe olacağını, paranın her kuruşunun 'silah' olarak PKK'ya döneceğini belirtti ve terör örgütlerinin finans olanaklarının kurutulması için bu ülkelerin desteğini istedi.

Ancak Belçika makamları, hukuki sürecin sonuna gelinmesi nedeniyle 12 yıldır Lüksemburg'da alıkonulan paranın iadesi sürecinin devam ettiğini belirtti.

Öcalan sorgulanmıştı

Sputnik Operasyonu çerçevesinde Brüksel 1. Asliye Ceza Mahkemesi Sorgu Hakimliği, bizzat İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'ı da sorgulamıştı. Belçikalı Sorgu Hakimi Jeroen Burm başkanlığındaki 8 kişilik heyet Mudanya Başsavcısı ile Öcalan'ı 'tanık' sıfatıyla dinlemişti.

Erdoğan da uyarmıştı

Geçen mart ayında Ankara'daki AB büyükelçilerine yemek veren Başbakan Tayyip Erdoğan da, paranın PKK'ya iadesi endişesini dile getirmişti. Ancak Erdoğan, paranın 50 milyon Euro olduğunu ve ayrıca değerli taşların da bulunduğunu belirterek şöyle demişti: "Sputnik Operasyonu, PKK'nın MED TV aracılığıyla uyuşturucu ve silah kaçakçılığından elde edilen kara parayı çeşitli yollarla aklamasına ilişkin bir operasyondur. Para 50 milyon Euro'dur ve bunun yanında külliyetli miktarda değerli taşlar vardır. Şu anda bu paranın terör örgütüne hangi yollarla verileceğinin hesapları yapılıyor."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*