PKK'ya ait termal kamera ele geçirildi

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

TUNCELİ Jandarma Komutanlığı'na bağlı birliklerin kırsal kesimde düzenledikleri operasyonda, Rabat Dağı'ndaki bir mağarada yasadışı terör örgütü PKK’ya ait termal kamera ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Kırmızı Dağ ve Rabat Dağı bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda, PKK’lıların kullandığı bir mağara bulundu. Mağara içinde yapılan aramada, daha önce PKK’lılar tarafından kullanılan, arızalı bir termal kamera bulundu. Örgüt üyelerinin kamerayı yaklaşık 2 yıldır kullandıkları, ancak arızalandığı ve tamir edemedikleri için mağarada gizledikleri anlaşıldı. Mağarada ayrıca, çok sayıda giyim eşyası ve mutfak malzemesiyle 1 tondan fazla gıda maddesi ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler imha edildi.Bu arada ilk kez ele geçirilen termal kamera üzerinde detaylı araştırma yapıldığı, örgütün termal kamerayı hangi ülkeden temin ettiği, markası ve seri numarası ile hangi ülke yapımı olduğunun araştırıldığı öğrenildi.PKK’nın başka bölgelerde de termal kamera kullanıp kullanmadığı henüz belirlenemezken, Tunceli bölgesindeki örgüt üyelerinin bu termal kamera sayesinde bir çok operasyondan kurtulmuş olabilecekleri kaydediliyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özellikle sınır kesimlerinde ve dağ karakollarında kullanılan termal kameraların gelişmiş olanları 5 kilometreye kadar insan ısısına duyarlı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious