PKK'ya Almanya'dan para akıyor

PKK'ya Almanya'dan para akıyor.13679
  • Giriş : 02.11.2007 / 16:45:00

Türkiye, terör örgütü PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonu tartışırken, örgüte Almanya'dan milyonlarca Euro para aktığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika ve Avrupa Birliği (AB), Kuzey Irak'ta eğitim kampları bulunan PKK'ya yönelik Türkiye'nin düzenleyeceği muhtemel bir askeri operasyona karşı çıkarken, "Örgütün askeri yöntemlerle değil, sivil yöntemlerle ortadan kaldırılabileceğini bunun da en iyi şeklinin PKK'ya sağlanan mali yardımların kesilmesiyle mümkün olabileceğini" söylüyorlardı. Özellikle ABD'nin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, başta olmak üzere Amerikalı yetkililer, PKK'nın Avrupa'daki mali kaynaklarının kurutulması için çalışmalar yaptıklarını ifade ediyorlardı. Ancak Amerikalı yetkililerin bu ifadelerinin aksine terör örgütü PKK'ya başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinden milyonlarca Euro para aktığı bildirildi. Son olarak Fransız Haber Ajansı (AFP), terör örgütünün Almanya'da yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiğini, saldırı ve faaliyetlerini finanse etmek için milyonlarca Euro para topladığını belirtti.

"Uyuşturucu parası, haraç, bağış fonu Almanya'daki PKK" başlığını taşıyan haberinde ajansın, Alman ve Türk istihbarat servislerinden aktardığı bilgilere göre, örgüt Almanya'da yıllık 300 milyon Euro para topluyor. Federal Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) yetkililerin verdiği bilgilere göre, Almanya'da yaşayan 2,5 milyon civarındaki Türk vatandaşının 600 bini Kürt kökenli ve bunların bir kısmı PKK'ya gönüllü olarak maddi destek veriyor. Fakat 1993 yılında terör örgütü olarak kabul edilen terör örgütü PKK, kendisine "bağış" yapmak istemeyen Kürtlerden de zor kullanarak para topluyor. Örgütün "koruma parası" adı altında ya da zorla topladığı paraların miktarı 300 milyon Euro. PKK bu haracın 15 milyon Euro'sunu Kuzey Irak'ta depoladığı silahlara harcıyor, kalan kısmını ise, propagandaya ayırıyor. BfV yetkililerine göre, Almanya'da PKK üyesi 11 bin 500 kişi bulunuyor. Bunlardan bin kadarı ise, başkent Berlin'de faaliyet gösteriyor. Örgütün merkezi Düsseldorf'ta bulunan Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK KOM) adı altında faaliyet gösteren dernekleri de bulunuyor. Buraya Almanya genelinde aktif olarak bulunan 189 dernek üye. PKK'nın Almanya'daki faaliyetleri bununla da sınırlı değil. Terör örgütünün sözde yayın organı adı altında 13 dergi ve yerel gazete bulunuyor. Bunlardan en önemlisi merkezi Frankfurt yakınlarındaki Neu-Isenburg'da bulunan "Yeni Özgür Politika" gazetesi. Gazetenin günlük 5 binin üzerinde tirajının bulunduğu belirtiliyor. 1995 yılında beri Almanya'da faal olan gazete, 2004 yılında dönemin İçişleri Bakanı Otto Schliy tarafından kapatılmış ancak bir süre sonra yayınlarına devam etmesine izin verilmişti.

Terör örgütü PKK'nın Türkiye'de düzenlediği saldırılarda kullandığı bazı askeri malzemenin de Avrupa ülkelerinden gittiği belirtiliyor. Alman Die Welt gazetesi "Alman silahlarıyla Kürdistan kavgası" başlığıyla geçtiğimiz Haziran ayında verdiği bir haberde bu konuya temas edilmişti. Gazetenin aktardığını göre, PKK'nın kullandığı mayınların yüzde 66'sı İtalyan ve Alman malı. Örgüt yasa dışı yollarla zorla bağış ve harç toplamanın yanı sıra Almanya ve Avrupa'daki uyuşturucu trafiğinde de aktif. AFP'ye konuşan Bremen polis sözcüsü Holger Münch, "PKK ve uyuşturucu tacirleri arasındaki bağ uzun süredir araştırılıyor" şeklinde ifadelere yer vermişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğim ay yaptığı bir konuşmada örgütün Avrupa uyuşturucu trafiğindeki etkinliğine dikkat çekmişti.

Berlin Hür Üniversitesi'nden konuyu yorumlayan Iran ve Ortadoğu uzmanı Dr. Michael Pohly, PKK'nın 4 yıl boyunca Almanya'daki eylemlerine ara vermesinin ardından son 2 yıldır faaliyetlerini yeniden yoğunlaştırdığını söyledi. Pohly, PKK'nın burada yaşayan Türklerden para topladığını belirtti. Alman uzmana göre, kimin PKK'ya gönüllü olarak kimin zorla para verdiğini tespit etmek çok zor. Çünkü haraç alınan kişiler örgütü şikayet etmeye korkuyor. Böyle durumlarda haraç ödemeyi reddeden kişilerin ya Almanya'daki işyerleri kundaklanıyor ya da Türkiye'deki akrabalarına zarar veriliyor.

Örgüt, sık sık Almanya sokaklarında gösteri düzenliyor, propaganda yapıyor ve şiddete başvuruyor. Son olarak 35-40 kişilik bir PKK yandaşı geçtiğimiz Çarşamba günü Köln şehrindeki Türklerin yoğun olarak bulunduğu Keup Caddesi'nde 3 Türk lokaline saldırmış ve buraları kullanılamaz hale getirerek bazı Türkleri de yaralamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious