PKK'ya bölgesel yönetimden darbe

PKK'ya bölgesel yönetimden darbe.16899
  • Giriş : 19.12.2008 / 23:35:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 09:22:26

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi, Türkiye'yi protesto eden PKK'lıları tutukladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Terör örgütüne karşı alınan bu tavır da Özal döneminden bu yana son dönemde bölge halkı ve yönetimiyle kurulan ilişkilerin önemli etkisi olduğu belirtiliyor.

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarına yönelik geçen hafta düzenlenen hava harekâtında, bazılarının isimleri bile olan 7 örgüt mensubu öldürüldü. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve İran ordusunun Kandil'e yönelik operasyonlarını protesto etmek isteyen örgüt yandaşları Süleymaniye'de gösteri düzenlemek isteyince PKK ikinci darbeyi aldı.

PKK'YA TSK'DAN SONRA BÖLGESEL YÖNETİM DARBESİ

Yerel güvenlik güçleri gösteriye izin vermedi, aralarında 5 örgüt sorumlusunun da bulunduğu 18 kişiyi tutukladı. Polis, yakalanan teröristlerin ifadelerinden hareketle Süleymaniye'deki örgüt evlerine baskın düzenledi. Operasyonlarda 7 teröristin daha yakalanmasıyla tutuklananların sayısı 25'e ulaştı.

GÖSTERİ DÜZENLEYEN PKK'LILAR SÜLEYMANİYE'DE TUTUKLANDI

Geçen ay Irak'ın kuzeyindeki Behdinan bölgesinde yaşayan köylülerden ve bölgeye yatırım için giden işadamlarından haraç toplayan 6 PKK'lı yerel güçler tarafından tutuklanmıştı.

Bölgesel yönetimden gelen bu adımların, Türkiyenin son dönemde kurduğu diplomatik ilişkilerin meyvesi olduğu ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı tlf görüşmelerinin yanısıra Türk Dışişleri de, bölgesel yönetimin Başkanı Mesut Barzani'yle Özal döneminden bu yana durdurulan diplomatik ilişkileri yeniden başlatmıştı. Yapılan görüşmelerden PKK'ya karşı işbirliği sonucu çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*