'PKK'ya gerekli ders verilmeye devam edilecek'

'PKK'ya gerekli ders verilmeye devam edilecek'.9010
  • Giriş : 20.01.2008 / 00:10:00
  • Güncelleme : 20.01.2008 / 00:13:12

Şimşek, K. Irak'a yapılan operasyonların ekonomiye yük getirip getirmeyeceği hakkında noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenliğin olmadığı yerde kalkınmanın da olamayacağını belirten Şimşek, güvenlik güçlerinin PKK'ya gerekli dersi vermeyi sürdüreceğini dile getirdi.
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) Yüksek İştişare Konseyi toplantısına katılan Bakan Şimşek, "2008 yılından korkmayın." diyerek işadamlarına moral verdi. Türkiye'nin doğru yolda olduğunu anlatan Şimşek, "Ümitsiz olmanın hiç gereği yok." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin bütün enerjisiyle yeni reformlara imza atması gerektiğini ifade eden Şimşek, altyapı yatırımları, ar-ge ve eğitime daha fazla yatırım yapılması gerektiğini savundu. Son yıllarda her alanda önemli değişimler yaşayan Türkiye'nin yeni dönemde hem içeride hem de uluslararası arenada rekabet gücünü arttırıcı düzenlemeleri yapması gerektiğini söyledi.

Şimşek, yeni düzenlemelerin yapılmaması durumunda 2007 hariç son beş yılın ortalaması olan yüzde 7'lik büyümenin yakalanamayacağını ifade etti. Şimşek, 2007 yılında büyümenin yavaşlamasını kuraklık ve petrol fiyatlarının aşırı yükselmesine bağladı. Türkiye'nin ihtiyacının zihniyet değişikliği olduğunu vurgulayan Şimşek, ülkede birinci sınıf demokrasinin olmasını istemeyen kesimlerin bulunduğunu anlattı. Türkiye'nin probleminin sermaye olmadığını, zihniyet değişikliğine gerek duyulduğunu kaydeden Devlet Bakanı Şimşek, "Ortada bir teknoloji ve sermaye var. Bunu harekete geçirecek zihniyete ihtiyaç var." dedi.

Son üç yılda Türkiye'ye 50 milyar dolara yakın sermayenin geldiğini hatırlatan Bakan Mehmet Şimşek, bu kaynağın büyük bölümünün cari açığa gittiğine dikkat çekti. Kamunun küçülmesi gerektiğini de ifade eden Şimşek, "Kamuda performans ölçmeye dayalı bir sistemi getirmemiz lazım." diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun önümüzdeki hafta meclis alt komisyonlarında ele alınacağını belirten Şimşek, "İşçi kesimi bu reformu desteklemesi gerekiyor. Hattâ niye çıkmıyor diye eylem yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu yasa çıkarsa uzun vadede emekliler rahat edecek" açıklamasında bulundu. Şimşek, elektrik zamlarına da değindi. Türkiye'nin elektriğin yüzde 52'sini doğalgazla ürettiğini hatırlatan Şimşek, hükümetin 2002 yılından beri zam yapmayarak 25 milyar YTL'lik bir sübvansiyon yaptığını dile getirdi.

Şişmek, doğu illerinde kişi başına elektrik tüketiminin ABD'nin yedi katı olduğunu ifade ederek, "Bu tüketim kaçaktan kaynaklanıyor. Reklamlara bakın en fazla UFO var. Bu ürün en çok da kaçak tüketimin yaygın olduğu illerde satıyor." dedi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı, cari açığın büyük bölümünün petrokimya başta olmak üzere hammade ithalatından kaynaklandığını belirtti. Cari açık konusunda kısa sürede basit bir çözümün bulunmadığını söyleyen Mehmet Şimşek, şunları söyledi: "Döviz kurunu yukarı çekmek doğru bir çözüm değil. Olsaydı 1999 ve 2001 yıllarında olurdu."

Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yapması gereken önemli konulardan birinin de yabancı sermayeyi çekmek olduğunu anlatan Şimşek, yatırım için iş ortamının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. İstihdamın üzerindeki mali yüklerin azalması gerektiğini belirten Şimşek, yılın ilk çeyreğinde bu konuda düzenlemenin yapılacağı umudunu taşıdığını kaydetti. Şimşek, şirketlerin üzerindeki zorunlu avukat ve doktor bulundurma gibi idari yüklerinde kaldırılacağını belirtti.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise tek başına iktidarı yakalayan Türkiye'de enflasyon, faiz ve makro ekonomik dengelerin nereden nereye geldiğinin bilincinde olduklarını söyledi. Türkiye'nin uluslararası ekonomik krizlerden fazla etkilendiğini belirten Kasalı, "Dünyada en yüksek fazi veren ülke Türkiye. Merkez Bankası enflasyonu frenleme adına bu fazi veriyor. Buna rağmen enflasyonda dünya sıralamasında beşinciyiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious