PKK'ya gıda ve erzak kesildi, ABD'li komutanlar bölgede!

PKK'ya gıda ve erzak kesildi, ABD'li komutanlar bölgede!.9411
  • Giriş : 20.11.2007 / 22:17:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 22:27:06

K.Irak'ta, terör örgütü PKK’nın yuvalandığı Kandil Dağı etrafındaki sıkı önlemlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kandil Dağı çevresinde kurulan kontrol noktalarında sıkı önlemler alınırken, peşmergeler bölgedeki yeni uygulama kapsamında araçları aramadan geçiriyor.

Dağlık alana giden araçları kontrol eden peşmergeler, silah ve cephane kadar ilaç ve erzak transferine de kısıtlama getirerek, terör örgütü PKK’nın ikmal yollarını kesmeyi planlıyor.

Kandil Dağı eteklerindeki Çoman kasabasının Asayiş Müdürü Ahmet Mustafa, bölgede çok sıkı önlem aldıklarını söyledi.

Mustafa, bölgeden Kandil’deki kamplara kesinlikle geçiş olmadığını ifade ederek, "Burada çok ciddi önlemler aldık. Bu taraftan hiçbir şekilde gıda ve erzak geçmesine izin vermiyoruz. Bize kesin emir var; bölgeye hiç kimse geçirilmeyecek ve geçirmiyoruz" diye konuştu.

Çoman kasabası, Kandil’in eteklerine yakın olması nedeniyle zaman zaman İran ordusunun, PJAK’a karşı operasyonlarında top atışlarına hedef oluyor.

Amerikalı komutanlar PKK için Kuzey Irak'ta

IRAK'taki çok uluslu gücün komutanı General David Petraeus’un özel temsilcisi general Michael D. Barbero ve beraberindeki heyet, Kuzey Irak’a giderek, bölgesel Kürt hükümetinin Başbakanı Neçirvan Barzani ile PKK’ya karşı alınacak önlemleri görüştü.

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı Kurdistan TV başta olmak üzere bölgedeki Kürt televizyonları görüşmeye geniş yer ayırdı. Başbakan Neçirvan Barzani, Irak’taki çok uluslu gücün komutanı General David Petraeus’un özel temsilcisi general Michael D. Barbero ve beraberindeki heyeti Erbil kentinde kabul ederek görüştü. Kurdistan TV, görüşmede son günlerde Türkiye ile Irak arasında yaşanan sorunların karşılıklı çıkarların korunması ve saygı temelinde barışçıl ve diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması gerektiğinin açıklandığını bildirdi.

Irak Genelkurmay Başkanı olan aynı zamanda Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Parli olan Babekır Zebari’nin de hazır bulunduğu görüşmede ilk önce general Barbero, General David Petraeus’un iyi niyet mesajını Başbakan Barzani’ye ilettiği belirtildi. Daha sonra güvenlik konusu ele alındı. Görüşmede, Son dönemlerde Irak ile Türkiye arasında yaşanan kriz, PKK konusu ve yaşanan sorunun çözümü konularının da tartışıldı. Toplantıda Kürt yönetimin PKK’ya karşı nasıl önlemler anılacağı, sorunların karşılıklı çıkarlar temelinde korunması ve diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması gerektiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious