PKK'ya gizli operasyonu ortaya çıkaran gazeteci konuştu

PKK'ya gizli operasyonu ortaya çıkaran gazeteci konuştu.17797
  • Giriş : 03.08.2007 / 09:12:00

ABD ile Türkiye’nin PKK’ya yönelik bir ortak operasyon yapmayı planladığını yazan gazeteci konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington Post'taki makalesiyle tartışma yaratan Robert Novak, gizli operasyonun sabote edilmesinden kendisinin de, bilgiyi sızdıran erkek Kongre üyesinin de çok memnun olduğunu söyledi

ABD'nin Kuzey Irak'taki PKK liderlerine karşı gizli operasyon planladığını yazan gazeteci Robert Novak, bu bilginin kendisine operasyon fikrine muhalif bir Kongre üyesi tarafından verildiğini açıkladı.
Söz konusu Kongre üyesinin erkek olduğunu, İngilizcedeki 'he' zamirini kullanarak ima eden Novak, "Bana bilgiyi veren bir Kongre üyesiydi. Bunun kötü bir plan olduğunu düşünüyordu ve yayımlanmasını istiyordu. Bu bilgiyi iki ayrı kaynağa daha sordum ve doğru olduğunu teyit ettim" dedi.
Novak, operasyonun PKK liderlerinin "öldürülmesini" amaçladığını ve kendisinin buna karşı olduğunu belirterek, "Eğer yanlış bir operasyon, bu makale nedeniyle sabote edilmişse bu beni de, bana bilgiyi veren Kongre üyesini de memnun eder" dedi.

'PKK terörist mi?'
Heritage Foundation adlı fikir kuruluşunda konuşan Novak'a, "Bugünlerde birçok Türk size çok kızgın. Makaleniz yüzünden PKK'ya karşı eylemin imkânsızlaştığını düşünenler var. Bu sızdırmanın ABD'nin ittifaklarına zarar verdiğini, terörist örgüte yaradığını düşünüyor musunuz?" diye soruldu.
Novak bunun üzerine, PKK hakkında, "Siz buna terörist örgüt diyorsunuz. Başkaları ise, 'Kürtlerin özgürlük savaşçıları' diyor. Ben de bunu TV'de bir kez söyledim ve başım derde girdi. Ama ben, biri için 'terörist' olanın, diğeri için 'özgürlük savaşçısı' olduğuna inanıyorum" dedi.
"Irak'taki bağımsız Kürt bölgesel hükümetinin, Türkiye'deki kardeşleriyle birleşip Türk topraklarını da içine alacak 'Büyük Kürdistan'ı kurması, Türkiye'yi endişelendiriyor" diyen Novak, Türkiye nüfusunun beşte birinin Kürt olduğunu söyledi.

'Kelle kesmek deniyor'
Novak, gizli operasyon planını anlatırken, "Türk hükümetinin yıllardır peşinde olduğu PKK liderlerini öldürmekten bahsediyorlardı. Hedef almaktan kasıt öldürmekti. Ben kışkırtıcı olur diye bunu makalemde yazmadım. İstihbarat jargonunda buna 'kelle kesmek' diyorlar" diye konuştu.

'Kürtlere ihanet ettik'
Novak, ABD özel kuvvetlerinin PKK'ya karşı bir operasyonda kullanılmasını doğru bulmadığını belirterek, ABD'nin Kürtlere kötü davrandığını ve birçok kez "ihanet ettiğini" öne sürdü.
Operasyon planının, ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Eric Edelman'ın bazı Kongre üyelerine brifing vermesi üzerine sızdığını vurgulayan Novak, haberinin üç ayrı kaynağa dayandığını ifade etti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious