PKK'ya İngiliz darbesi

  • Giriş : 26.01.2008 / 10:05:00

Türklerden zorla para toplayan terör örgütü yakın takibe alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik yurt içi ve yurt dışı operasyonlar aralıksız devam ederken, İngiltere’den gelen “PKK terör örgütünün gelir kaynaklarının kurutulması ve eleman temininin önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacağı” açıklaması memnuniyetle karşılandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 21-23 Ocak günlerinde İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jock Stirrup, Savunma Bakanı Hon des Browne ve Dışişleri Bakanı David Milliband ile görüşmelerinde bu ülkede yasaklanmış olan bölücü terör örgütünün faaliyetlerine dikkat çekmesi İngiltere’yi harekete geçirdi. Ziyaretin ardından İngiltere Dışişleri Bakanılığı’nın Teröre Karşı Britanya Türkleri Platformu’nun (BTAT), 25 Kasım 2007 tarihinde düzenlediği “Teröre hayır” yürüyüşünün ardından İngiltere Başbakanı Gordon Brown’a yazdığı mektuplara cevap vermesi dikkat çekti.

Örgütü takibe aldılar

Mektupta İngiltere Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’nın İngiltere’de faaliyet gösterdiğini kabul etti ve söz konusu faaliyetlerin güvenlik güçlerince takip edildiğini duyurdu.
Genelkurmay’da düzenlenen bir sempozyumda Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, PKK’ya destek veren dost ve müttefik ülkelere sitem etmişti. İngiltere Parlamentosu çatısı altında “tek taraflı ateşkes, Kürt problemine demokratik çözüm ve PKK/Kongra-Gel’in yasaklanmasına hayır” konulu toplantı düzenlenmesini eleştiren Saygun, “Aralarında müttefiklerimizin de bulunduğu bazı ülkelerin tutum ve davranışları terör örgütünün kendisine hayat alanları bulmasında en büyük etkendir” demişti.

Örgütün İngiltere’deki faaliyetleri

> PKK, Türk vatandaşlarından zorla para topluyor.
> Örgüt, uyuşturucu ticaretini kontrol ediyor.
> İngiltere Parlamentosu, PKK’lıların düzenlediği toplantıya ev sahipliği yaptı.
> Merkezden dernek, vakıf ve komite olarak yönetiliyor.
> Derneklerde kandırılan gençler Irak’ın kuzeyindeki kamplarına gönderiliyor.
> Düzenledikleri gösteri ve sosyal etkinlikler müsamaha ile karşılanıyor.
> Eğitim ve teşkilatlanma çalışmalarını rahatlıkla yapabiliyor.
> Türkiye aleyhinde basın ve yayın organlarını kullanarak propaganda yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious