PKK'ya karşı garantili adım atılmalı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

ABD'li yetkili: ''PKK'nın şiddet eylemlerine dönmemesini garanti edecek daha fazla adımlar atılması gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

David Satterfield, “PKK konusundaki ilerlemeden tatmin olmuş değiliz. PKK'nın şiddet eylemlerine dönmemesini garanti edecek daha fazla adımlar atılması gerekiyor” dedi. Washington'da yabancı basın merkezinde düzenlenen bir brifingde Irak'taki son duruma ilişkin bilgi veren Satterfield, PKK terörü konusundaki soruları da yanıtladı. Satterfield, “PKK tehdidinin terör ve şiddete girişmesinin kontrol altına alınması, bu tehdidin cevap bulması gereğini çok ciddiye alıyoruz. Özellikle geçen yıl içinde PKK'nın şiddet operasyonlarında pek çok Türk acı çekti. Bunun sona ermesi gerekiyor” dedi.
ABD'nin PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı Emekli Orgeneral Joseph Ralston'ın görevinin de bu probleme en iyi nasıl yanıt verileceği üzerinde çalışmak olduğunu belirten Satterfield, “Ralston şimdi Türk hükümeti, Irak hükümeti ve Kürt bölgesel hükümetiyle çalışarak bu poblemin bir çözüme, sonuca ulaştırılması yönünde çaba gösteriyor. Ve en önemli ilk adım, terörün durdurulması, şiddetin durdurulması. Bu, PKK'nın şiddet eylemleriyle bağlantısını kesmesi anlamına geliyor. PKK silah bırakmalı” diye konuştu.
Iraklı Kürtlerin, PKK ile mücadelede yeterli çaba gösterip göstermediği yönündeki bir soruya karşılık Satterfield, “Kürt liderliği tarafından atılması gereken başka adımlar da var. PKK bürolarının kapatılması, PKK'nın faaliyet kapasitesini kısıtlayacak diğer adımlar gibi. Bunların hepsi çok önemli adımlar. Bu tedbirler üzerinde Ralston, ilgili bütün makamlarla birlikte çalışıyor. Ve biz bu meseleyi çok ciddiye alıyoruz” dedi.
Iraklı Kürtlerin çabasından ABD'nin tatmin olup olmadığına ilişkin ısrarlı sorulara karşılık Satterfield, “PKK konusundaki ilerlemeden tatmin olmuş değiliz. PKK'nın şiddet eylemlerine dönmemesini garanti altına alacak daha fazla adımların atılması gerekiyor. Ralston'ın görevi de bu adımların takip edilmesi. PKK konusunda daha fazla adım atılmalı” diye konuştu.
ABD'nin eski diplomatlarından Richard Holbrooke'un, Kuzey Irak'a Amerikan askeri yerleştirilmesi yönündeki önerisi ve yine eski Amerikan diplomatlarından Peter Galbraith'in de Irak'ın parçalara ayrılması yönündeki önerilerinin sorulmasına karşılık Satterfield, pek çok kişinin, ABD'nin Irak'ta nasıl bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin pek çok öneri ortaya koyduğunu söyledi. Satterfield, ”Bütün önerileri takdir ediyoruz, ancak günün sonunda kendi düşünüşümüzü, diğer koalisyon ülkeleri ve Irak hükümetiyle danışmalarımızı en iyi yansıtan yolda ilerleyeceğiz” dedi.
Satterfield, Kuzey Irak'a Amerikan askeri konusunda ise “Irak hükümetiyle çalışarak varılacak son kararın ne olacağı konusunda daha fazla yorum yapmayacağım” demekle yetindi.
Irak'ta “iç savaş” olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık ise Satterfield, tanımlamalar üzerinde yoğunlaşmaktansa Irak'ta masum insanların ölmesinin engellenmesine ilişkin bir şeyler yapmanın gerekli olduğunu söyledi. Satterfield, şu anda Irak'ta “bir mezhep savaşının yaşandığını” ve bu mezhep savaşının da ülkenin sosyal dokusuna, siyasi ve ekonomik gelişmesine zarar verdiğini kaydetti.
Irak'taki durumun “tatmin edici olmadığını” söyleyen Satterfield, ülkede güvenlik, siyaset ve ekonomi ayaklarının el ele ilerletilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious