PKK’ya karşı gözümüz bağlı!

PKK’ya karşı gözümüz bağlı!.19673
  • Giriş : 06.10.2008 / 20:45:00
  • Güncelleme : 06.10.2008 / 20:29:42

6 sene önce sipariş edilen 'Erken uyarı' uçakları, teslim tarihini 1 sene geçmesine rağmen ortada yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin dün yaşanan ve bugün kamuoyuna duyurulan Aktütün baskını gibi PKK baskınlarına karşı elindeki en önemli silah anında istihbarat. Bunun için casus uçaklar alındı. Yetmedi kiralandı. Ama aynı zamanda "erken uyarı" uçağı siparişi verildi. Hem de bundan tam 6 yıl önce. Ne var ki, geçen sene teslim edilmesi gereken 4 erken uyarı uçağı hala ortada yok. Çünkü yapımcı firma Boeing, taahhütlerini yerine getirmiyor.

Casus uçaklar askere en çok ihtiyacı olan istihbaratı veriyor, Alınan istihbaratlar doğrultusunda terörsitlerin kampları belirleniyor. Nokta atışlarıyla da o kamplar yok ediliyor, Yani teröre en büyük darbe onlar sayesinde vuruluyor.

SÖZLER YERİNE GETİRİLMİYOR

Türk silahlı kuvvetlerinin elinde bu uçaklardan var, Son dönemde gerçekleşen operasyonların bir çoğu da onlardan alınan istihbarat sayesinde gerçekleşti, Casus uçaklar teröristlerin yerlerini belirledi, Koordinatlarıyla birlikte ana kumandaya,
Oradan da karargahlara iletildi. İletiyle birlikte operasyonlar için de yeşil ışık yakıldı.

Ancak casus uçakları tamamlayan bir uçak daha var: Erken uyarı uçağı. Bu uçaklar casus uçaklardan gelen sinyal ve görüntüleri anında karargaha iletebiliyor. Tabi başka görevleri de var. Bu yüzden Boeing firmasıyla bir anlaşma imzalandı. Erken uyarı uçaklarından 4 tane sipariş edildi. Hem de 2002 yılında. Anlaşmaya göre ilk teslimat da geçen yıl olacaktı. Ancak şirket verdiği sözleri yerine getirmedi.

SÜREKLİ FAZLADAN PARA İSTENDİ

Türkiye gecikme üzerine harekete geçti. Boeing firmasına 150 milyon dolarlık ceza kesildi. Bunun üzerine ne mi oldu. İhale pazarlık aşamasında bazı ek sistemler için ücret talep etmeyen firma, bu kez tam 200 milyon dolar ek istedi.

Hal böyle olunca yani gecikme devam edince Savunma Sanayi Müsteşarlığı cezayı 200 milyon dolara çıkardı. İşte şok gelişme de bunun üzerine oldu. Çünkü bu kez Boeing firması 500 milyon dolarlık ek masraf çıkardı.

Aslında önümüzdeki ay, Türkiye'de TAİ'de tamamlanan iki erken uyarı uçağının devreye girmesi bekleniyor. Ne var ki, bu uçaklar da yine Amerika'dan yazılım bekliyor. Bir başka deyişle, Türkiye'nin terörle mücadelede atacağı adımlarından biri, bir Amerikan firmasına dayalı olarak geciktikçe gecikiyor.

KANALD

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*