PKK'ya karşı kısa ve uzun menzilli füzeler kullanılacak

PKK'ya karşı kısa ve uzun menzilli füzeler kullanılacak.15542
  • Giriş : 03.12.2007 / 09:33:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 09:46:30

PKK'ya karşı yapılacak nokta operasyonlarında ilk kez güdümlü füze sistemlerinin kullanılması" gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK'ya karşı yapılacak nokta operasyonlarında ilk kez "savaş başlığı taşıyan Toros, Kasırga ve Yıldırım gibi güdümlü füze sistemlerinin kullanılması" gündemde

TSK'nın vurucu gücünü artıran balistik füze platformlarının başında ise ATACMS (Taktik Füze Sistemi), Toros 230 ve Toros 260, Kasırga (WS1), Yıldırım (B-611) ve Jaguar (WS1B) bulunuyor.
Söz konusu silah sistemleri, olası bir operasyonda zayiat riskini sıfıra indirirken, hedeflerin dakikalarla ölçülen zaman diliminde imha edilmesine olanak sağlıyor. Sistemler hedefe ulaştığında, ortalama 100 metre çapındaki bir alanda bulunan her şeyi yok ediyor.

PKK kayıp verdi
Önceki gün, Hakkâri Çukurca'nın güneydoğusunda, Irak sınırları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit edildi. Bunun üzerine bölgeye yakın durumdaki topçu bataryaları ve saldırı helikopterleriyle teröristler ateş altına alındı.
PKK'lıların ağır kayıp verdiğini açıklayan Genelkurmay Başkanlığı, elde edilecek istihbarata bağlı olarak operasyonların süreceğini bildirdi. ABD ile "operasyona dönük anlık istihbarat paylaşımı" içinde olan TSK'nın nokta operasyonlarının süreceği de bu açıklamayla teyit edildi.
TSK, Irak'ın 250 kilometre derinliklerine kadar dakikalarla ölçülebilen bir zaman diliminde nokta operasyon yapma imkanına sahip. Bu kapsamda, TSK'nın terörle mücadelede ilk kez güdümlü balistik füzelerini kullanması da gündemde.

Çin'le imzalanmıştı
Çin ile 1990'ların ortasında bir füze anlaşması imzalayarak karadan karaya 80 kilometre menzilli Kasırga füzelerinden toplam 19 üniteden oluşan 1 batarya alan Türkiye, teknoloji transferini öngören anlaşma kapsamında 5 bataryayı da kendisi üretti. Jaguar (WS1B) adı verilen füzelerin menzili de 150 kilometreye çıkarıldı.
Türkiye'nin ilk milli füzesinin adı ise Toros. 1999'da geliştirilen Torosların 65 ve 110 kilometre menzilli iki versiyonu bulunuyor. Kara Kuvvetleri'nde ayrıca taktik sahada kullanmak üzere 165 kilometre menzilli güdümlü ATACMS füze sistemleri de yer alıyor. TSK'nın elindeki en uzun menzilli savaş başlıklı füze sistemi ise, 250 kilometre uzaktaki hedefleri dahi imha edebilen Yıldırım (B611) füzeleri.

Kırmızı alarm
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Çukurca yönünde Irak topraklarından 20 kilometre içeri girerek PKK'nın kampını vurmasından sonra, bölgede askeri hareketlilik arttı. Sınıra komandoların sevkiyatı gece de devam etti. Birliklerde, sadece savaş durumunda yapılan "karartma"ya geçildi.
Güneydoğu'daki askeri hareketlilik, son nokta operasyonu sonrası en üst seviyeye çıktı. Irak sınırına gündüz saatlerinde yapılan asker sevkiyatı gece de aralıksız devam etti. Operasyonun başlangıç noktası olan Çukurca'ya önceki gece çok sayıda asker ve mühimmat getirildi.
Operasyonların yoğun şekilde sürdüğü Yüksekova'nın Dağlıca ve Şemdinli'nin Derecik bölgelerindeki askeri birlikler de teyakkuz durumuna geçirildi. Türkiye'nin Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesinde, askeri birlikler yine dağlarda terörist aramayı sürdürdü.
Sınır ötesi operasyonun Çukurca'dan başlatılmasıyla birlikte teröristlerin misilleme yapabileceği göz önüne alınarak birlikler "kırmızı alarm"a geçti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious