PKK'ya karşı saklıyorduk SABAH

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Askeriden sonra sivil mahkemenin de tutukladığı yüzbaşı Murat Eren: Patlayıcılar PKK içindi. Kendimize göre mücadele yöntemi geliştirdik.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki astsubay ve bir işadamıyla "Ülke birliğini bozmaya yönelik örgüt kurmak ve patlayıcı bulundurmak"tan tutuklanan yüzbaşı Eren'in, iddialara karşı şunları söylediği belirtildi: "Başbakanın evinin krokisi bize ait değil. Patlayıcıları PKK'ya karşı kullanmak için saklıyorduk..."

BİM'LE İLGİMİZ YOK

"Patlayıcıların BİM mağazasıyla ilgisi yok. Biz mağaza sahibinin davranışlarını tasvip etmedik. Çevremize 'Buradan alışveriş yapmayın' dedik... Mehmet Ali Erbil ismi nereden çıktı anlamadık. Sempati ya da antipatimiz yok... Atabey adlı bir örgüt kurmadık."

Babası: O bir kahramandır

Asker emeklisi Hikmet Eren: "Oğlum Murat, 13 yıldır şanla şerefle görev yapan kahraman bir subaydır. Şiddet gösterilerek yalan yanlış ifadeler kullandırıldı."

4 'Atabey' tutuklandı

Yüzbaşı Eren ile 2 astsubay hakkında askeri mahkemeden sonra sivil mahkemede de tutuklama kararı çıktı. Yüzbaşı Eren, patlayıcılarla ilgili olarak "Kendimize göre PKK'yla mücadele yöntemi geliştirdik" dedi.

Atabeyler çetesi üyesi oldukları gerekçesiyle düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4'ü asker 11 kişiden 3'ü asker 4 kişi, "Ülke birliğini bozmaya yönelik örgüt kurma ve patlayıcı madde bulundurma" suçları ndan tutuklandı. Tutuklanan askerlerin yüzbaşı Murat Eren, astsubaylar Erkut Taş ve Yasin Yaman olduğu öğrenildi. Danıştay saldırısının ardından yapılan Atabeyler operasyonu, 18 Mayıs'ta emniyet istihbarat birimine gelen "Vatan Sever" rumuzlu e-mail ile başladı. 31 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenen operasyonlarda 9 ayrı yere düzenledikleri baskınlarla Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Başbakan'ın konvoyuna suikast girişimi dahil bir çok paramiliter faaliyet planladığı iddia edilen 4'ü asker 11 kişiyi gözaltına aldı, çok sayıda patlayıcı ve kroki ele geçirildi. Ancak baskın sonrasında kimliği belirsiz kişilerin operasyon detaylarını zarf içinde bazı gazetelere servis yapması, soruşturmaya yönelik kuşkular doğmasına neden oldu. Operasyon sonrasında hem askeri hem de sivil mahkeme tarafından tutuklanan Yüzbaşı Eren'in, "Bu patlayıcıları PKK'ya karşı mücadelede kullanmak için saklıyorduk. Kendimize göre mücadele yöntemi geliştirdik" dediği öğrenildi. Herhangi bir suikast ya da bombalama hazırlığı içinde olmadığını belirten Eren, Cüneyt Zapsu'nun sahibi olduğu BİM mağazasıyla ilgili şunları anlattığı öğrenildi: "Patlayıcıların mağaza ile ilişkilendirilmesi yanlış. Biz mağaza sahibinin davranışlarını tasvip etmedik. Ve çevremizdekilere 'Buralardan alışveriş yapmayın' diye uyardık."

'BU EVE KIZ ATMAYIN'

İçişleri Bakanı Aksu'nun oğlu ve şovmen Mehmet Ali Erbil'e suikast planları olmadığını söylediği belirtilen Eren'in, başbakanın evinin krokilerin kendilerine ait olmadığını kaydettiği belirtildi. Eren'in daha önce pansiyoner olarak kullandıkları eve patlayıcı maddeleri gizlemelerinin ardından arkadaşlarına "Kesinlikle bu eve kız atmayın. Malzemelerden şüphelenen biri bizi ihbar edebilir" diye uyarıda bulunduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious