PKK'ya karşı Türk bayrağı açtı, oda yargılanıyor

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan gruba karşı Türk bayrağı açıp tepki gösteren şehit yakını Ahmet Çelik'te (37) diğer sanıklar gibi 'bölücü örgütü' övmekten yargılanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

15 Haziran 2005 günü İnönü Parkı'nda kendilerini Demokratik Özgür Kadın Hareketi olarak tanımlayan grup, yaptığı basın açıklamasında "Biji Apo, Biji Aşati, PKK halktır, halk burada" şeklinde slogan atarak bölücü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterini açtı. Bu sırada 1994'te Güneydoğu'da bir yeğeni ve dayısını şehit veren Ahmet Çelik, göğsünde sakladığı Türk bayrağını açarak, guruba tepki gösterdi.
Meydana gelen gerginlikte 8 polis memuru yaralandı. Aralarında Ahmet Çelik'in de bulunduğu toplam 10 sanık hakkında "Suç ve suçluyu övme, güvenlik güçlerinin görevlerini yapmalarını engellemek" iddiasıyla dava açıldı.

Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

TCK'nın 215 ve 265. maddelerinden haklarında 2 ile 6 yıl 3 ay hapis cezası istenen sanıklardan Ahmet Çelik, PKK terör örgütü elabaşını öven şahıslarla aynı suçtan yargılanmasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Cumhuriyet Savcılığı'nın iddianamesini gördüğünde kanının donduğunu vurgulayan Çelik, "Eğer ülkesini sevmek, ihanetçilerle eşit tuluyorsa takdir yüce Türk milletinindir. Ben yargıya inanıyorum. Adelet şaşmaz. Herkes hak ettiği cezayı mutlaka alır." dedi.

Ahmet Çelik'in davasını Ahmet Çözer, Enver Güvel, Ayhan Gül, Bahadır Balcılar, İsmail Demirdüzen ve Hüseyin Cüneytoğlu adlı avukatlar üstlendi.

Adana Adliyesi önünde açıklama yapan Avukat İsmail Demirdüzen, terör örgütü lehine sloganların atılıp, elabaşının övüldüğü bir yerde müvekkili Ahmet Çelik'in 30 bin şehit yakınının hissiyatı ile hareket ettiğini ifade etti.

Türk bayrağı açtıktan sonra grubun saldırısı uğrayan Çelik'in de diğer sanıklar gibi Ağır Ceza Mahkemesi'ne yargılanmasını kabul etmediklerini belirten Demirdüzen, "Müvekkilimiz olsa olsa küfür ve hakaretten yargılanabilir. Suç ve suçluyu övme maddesi kapsamına alınması büyük bir hukuki hatadır." değerlendirmesini yaptı.

Davaya müdahil olan Türk Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Kamil Köse, konfederasyon olarak milli ve manevi meselelere duyarlı olduklarını kaydetti.

Köse şunları söyledi: "Ahmet Çelik'in diğer şahıslarla aynı suçdan yargılanmasından rahatsızlık duyuyoruz. Bu arkadaşımız, Türkiye'de 30 bin şehidin katili bölücü başının taraftarlarına tepki olarak Türk bayrağını açmıştır. Türk bayrağının ve devletin bölünmüz bütünlüğünün savunulmasından daha tabi bir şey olamaz. İnşallah arkadaşım diğer sanıklardan ayrı yargılanır. Biz adeletin tecelisine inanıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious