PKK'ya karşı yürütülen operasyonlar devam ediyor

PKK'ya karşı yürütülen operasyonlar devam ediyor.13672
  • Giriş : 11.03.2008 / 08:10:00

PKK'ya yönelik Doğu ve Güneydoğu kırsalında başlatılan geniş çaplı operasyonlar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyine yapılan sınır ötesi kara harekâtıyla büyük darbe alan terör örgütü PKK'ya yönelik Doğu ve Güneydoğu kırsalında başlatılan geniş çaplı operasyonlar devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un talimatıyla komando timleri, teröristlerin Türkiye'ye sızdıktan sonra barındığı tahmin edilen stratejik bölgelere kaydırıldı.

Her yıl mart ayında terör eylemlerinde bulunmak üzere Irak'ın kuzeyindeki kamplardan ayrılarak Türkiye'ye geçen teröristlere karşı güvenlik güçleri alarmda. Sınır ötesi kara harekâtıyla Zap kampında büyük darbe alan terör örgütünün büyük eylemler yapma ihtimaline karşılık sınırdaki stratejik noktalarda yoğun güvenlik önlemi alınıyor. Bahar aylarında Irak'tan Türkiye'ye sızan örgüt mensupları özellikle Hakkari, Şırnak ve Tunceli kırsalındaki Gabar, Kato, Alandüz, İkiyaka, Baklaya ve Mercan dağlarındaki geçici kamplara yerleşerek terörist eylemler gerçekleştiriyor.

Teröristlerin Türkiye'ye sızdığı noktaların başında Kuzey Irak sınırına bağlı Bestler-Dereler, Dağlıca ve Şemdinli sınırındaki önemli noktalar geliyor. Dağlıca, Uludere, Yüksekova ile Şemdinli gibi sarp kayalıkların olduğu bölgelerde yüksek tepelere termal kameralar yerleştirilerek sızmaların asgari düzeye indirilmesi planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, teröristlerin Türkiye'ye sızması ihtimaline karşı, yazın barındıkları mağara ve sığınakları da şimdiden etkisiz hale getiriyor. Sınır ötesi kara harekâtının devam ettiği sırada bölgeye gelen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un birliklere bahar operasyonu ile ilgili yeni emirler verdiği belirtiliyor. Bu emirler arasında her yıl özellikle nisan ayında başlatılan geniş çaplı bahar operasyonlarının bu yıl daha erken başlatılması da var. Operasyonla, Gabar, Kato, Alandüz, İkiyaka, Baklaya ve Mercan dağlarının terör örgütünden önce 'tutulması' hedefleniyor. İç güvenlik harekâtında başarılı olunması için 'hakim tepe' avantajının her zaman Mehmetçik'te olması gerektiği düşüncesiyle de bahar operasyonlarının erken başlatıldığı ve önemli bölgelere komandoların yerleştirildiği belirtiliyor. Mehmetçik'in bu tepelerden terörist unsurların hareketini izleyebileceğinden pusuya düşme ihtimali azalıyor. Sarp kayalıklardan oluşan bu bölgelerdeki komandoların tüm ihtiyaçları ise helikopter aracılığıyla karşılanıyor.

Mehmetçik, Van'ın Özalp sınırında da yoğun güvenlik önlemi alıyor. Irak sınırında alınan önlemlerden sonra teröristlerin İran tarafından Türkiye'ye geçmek isteyeceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bu amaçla özellikle Özalp kırsalında komando timleri görevlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious