PKK'ya operasyon iddiası

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İran'ın, PKK'nın bu ülkedeki kolu Özgür Yaşam Partisi militanlarına karşı Kuzey Irak topraklarına girerek kapsamlı bir operasyon başlattığı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesinde yer alan habere göre, PKK'ya bağlı PJAK militanları dün gece geç saatlerde, İran Ordusu'nun Konelacan bölgesi yakınlarında bulunan bir İran karakoluna saldırı düzenledi. Saldırıda, çok sayıda İran askeri ile militan hayatını kaybetti.

İran Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'ye bağlı site bu saldırının ardından İran
Ordusu'nun, PJAK'ın silahlı güçlerinin bulduğu bölgelere, bu sabahın erken saatlerinde, kapsamlı operasyon başlattığını bildirdi.

Habere göre İran askeri birlikleri, Kuzey Irak'ın Balakayeti bölgesinin Hacı İbrahim Vadisi üzerinden PJAK militanlarının bulunduğu alanlara girdi. Bölgede yer yer çatışmaların başladığı bildirildi. Bölgedeki bağımsız kaynaklara dayandırılan haberde iki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi. Operasyonda İran topçusu da görev aldı. İran Ordusu'na bağlı topçu birlikleri bugün öğle saatlerinden itibaren, Hacı Umran Bölgesi'yle Kandil Dağı eteklerinde bulunan; Seripaye, Kanikoxereşe, Geruy Gezgezke, Gabalek, Berdunaz, Mêrgan, Derawi Melazade, Hozi Mergesir ve Pirerok bölgelerini vurdu. Bölgede bulunan çok sayıda yaylacının da Irak sınırlarına doğru kaçtığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious