PKK'ya para naklinin engellenmesi için bankalar devrede

  • Giriş : 11.11.2007 / 15:46:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 16:54:18

PKK'ya para naklinin engellenmesi için transferlerde kimlik tespit sınırı 2 bin YTL'ye düşürülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK terörü ile mücadelede bankalarla işbirliği yapılacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile terörün en büyük para kaynağı olan elektronik transferlerde kimlik tespiti zorunluluğu sınırı 12 bin YTL'den 2 bin YTL'ye indi..

PKK yandaşlarına yurt dışından para gönderildiğini belirleyen Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), terörün finansmanı başta olmak üzere kara para ile mücadele için bir düzenleme hazırlayarak Bakanlar Kurulu onayına sundu. Çıkarılacak Bakanlar Kurulu Kararı ile terörün en büyük finansman kaynağı olan elektronik transferlerde kimlik tespiti zorunluluğu sınırı 12 bin YTL'den 2 bin YTL'ye düşürülecek. Hesaplarda siyasal parti, sendika, vakıfdernek gibi farklı örgütlenmeler için ayrıntılı kimlik tespit mekanizması getirilen düzenleme ile ayrıca ekonomik ve hukuki temeli olmayan yüklü para aktarımları 'özel dikkat gerektiren işlem' olarak belirlenip izlemeye alınacak. Bu kapsamda kimlik tespiti ve şüpheli işlem bildirimi yapmayan finansal kuruluş için 10 bin 780 YTL, finansal kuruluşun sorumlu personeli için 2 bin 150 YTL, finansal olmayan kuruluşlar için 5 bin 390 YTL para cezası uygulanacak. MASAK Başkanlığından Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan Genç Osman Yaraşlı, ANKA'ya yaptığı açıklamada, geçen yıl çıkarılan 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun için uygulama yönetmeliği hazırladıklarını bildirdi. Düzenleme taslağının Başbakanlık'a gönderildiğini kaydeden Yaraşlı, Bakanlar Kurulu Kararı olarak çıkarılacağını ifade etti. Şüpheli işlem bildiriminde yükümlü olan 23 sektör veya kuruluşun sorumlu tutulduğu kimlik tespitini detaylandırdıklarını belirten Yaraşlı, meşru olmayan finansal kaynak kadar meşru amaç için kullanılmayan meşru kaynaklara da ağırlık verileceğini ifade etti.

PARA TRANSFERİNE SIKIYÖNETİM


Hesap açma durumunda dernek, vakıf, şirket, sendika, siyasal partilerde ayrı ayrı düzenleme yaptıklarını kaydeden Yaraşlı, sözkonusu grupların hesapları için kimlik tespit süreçleri belirlendiğini kaydetti. MASAK, bir süre önce, PKK yandaşlarına yurt dışındaki sivil toplum örgütleri üzerinden para gönderildiğini belirlemişti. Mevcut uygulamada kimlik ile hesap açılabildiğini, para transferi gerçekleştirilebildiğini vurgulayan Yaraşlı, kimlik-adres teyitinin ise 12 bin YTL sınırından sonra başladığını, bu uygulamayı değiştirdiklerini bildirdi. İkili bir yapı kurulacağını açıklayan Yaraşlı, kimlik tespiti için olan 12 bin YTL sınırının normal işlemlerde 20 bin YTL'ye çıkarılacağını kaydetti. Yaraşlı, bu alanda kolaylık sağlanmasına karşın elektronik transferlerde sınırın 2 bin YTL'ye indirileceğini belirtti.

Köşe başındaki berber 100 bin $'la oynamayacak


GENÇ Osman Yaraşlı, 'özel dikkat gösterilmesi gereken işlemler' olarak izlemeye alınacak işlemleri şöyle açıkladı: "Karmaşık ve olağandışı büyüklükteki para varsa risk yüksek demektir. Hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemler, 'özel dikkat gösterilmesi gereken işlem' olarak değerlendirilecek. Mesela köşe başında berber ama sık sık 50-100 bin dolar getiriyor. Sorduğunuzda tatminkar cevap alamıyorsanız, paranın kaynağını gösteremiyorsa; hiçbir hukuki ve ekonomik sebebi yoksa 'özel dikkat gösterilmesi gereken işlem' kabul edilecek. Gerekirse de hakkında şüpheli işlem bildirimi yapılacak."

Kredi kartıyla ayda bin YTL harcanıyor


Mastercard'ın Türkiye'de kredi kartı kullanım alışkanlığını belirleyen araştırması, kredi kartı sahiplerinin yüzde 65'inin kartları ile ayda ortalama bin YTL harcadığını ortaya koyarken, A sosyo-ekonomik grubunda bulunan kredi kartı kullanıcılarının aylık ortalama harcamalarının bin 400 YTL'yi bulduğu belirlendi. MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye'nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde bin kişi üzerinde yapılan MasterIndex Araştırması'nda, Türkiye'de kredi kartı sahibinin kullanım alışkanlıkları belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre, kredi kartı sahiplerinin yüzde 65'i kartları ile ayda ortalama 1000 YTL harcıyor. Bu rakam sosyoekonomik düzey yükseldikçe artıyor.

Para puanlar kart tercihi için belirleyici


MASTERINDEX Araştırması'nda sorulan 'Kredi kartlarının sundukları olanaklardan en önemlisi nedir?' sorusunu yanıtlayan kredi kartı kullanıcılarının yüzde 90'ı indirim, yüzde 88'i taksit ve yüzde 76'sı ise nakit olarak kullanılabilecek para puanı önemli olanaklar arasında gösterdi.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious