PKK'ya yardım eden 4 kişi tutuklandı

PKK'ya yardım eden 4 kişi tutuklandı .12432
  • Giriş : 05.03.2008 / 13:39:00

Van'ın Başkale ilçesinde düzenlenen operasyon sonucu, silah ve teçhizatlarıyla yakalanan bir terörist ile kendisine yardım ve yataklık ettiği tespit edilen 4 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, Başkale ilçesi Saçan köyünde Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyon sonucu yakalanan Ermeni asıllı Ararat Kod Adlı İ.C. (28) jandarmadaki ifadesinin alınmasının ardından kendisine yardım ve yataklık eden A.Ç, M.Ç, F.Ç. ve K.Ç. de gözaltına alındı.

Mahkemeye sevk edilen İ.C. ile beraberindeki A.Ç, M.Ç, F.Ç. ve K.Ç. tutuklandı.

İ.C'nin Jandarma Komutanlığında verdiği ifadede, Ağrı Patnos nüfusuna kayıtlı olduğu, 2003 yılında Kafkas Üniversitesi İşletme Bölümünde öğrenim gördüğü sırada, kapatılan Demokratik Halk Partisi (DEHAP) gençlik kollarına katıldığı ve çeşitli etkinliklerinde yer aldığını söylediği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, İ.C. ifadesinde daha sonra Van'ın Başkale ilçesi üzerinden İran'daki terör örgütünün Kelereş Kampına katıldığını, burada birkaç gün kaldıktan sonra askeri ve siyasi eğitim almak üzere Kuzey Irak sınırında bulunan Hıneri Kampına götürüldüğünü kaydetti. İ.C, burada yaklaşık 8 ay boyunca siyasi ve askeri eğitim aldıktan sonra İran'da bulunan ve Türkiye sınırına yakın bir bölgede olan Kelereş Kampında sözde Mali ve Gümrük İşleri Sorumlusu olarak görevlendirildiğini belirtti.

Örgütün, sınırda bulunan ve uyuşturucu ticareti yapan köylerdeki kişilerden düzenli olarak para topladığını anlatan İ.C'nin, toplanan paraların aylık 1 milyon YTL civarında olduğunu, bu paraların örgütün yayın organı olan Roj Tv'ye aktarılması için Mazlum-Amed kod isimli teröriste turşu bidonları içine zulalanarak yolladıklarını ifade ettiği öğrenildi.

Tutuklanan terörist İ.C'nin avukatlığını terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Bekir Kaya'nın üstlenmek istediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious