PKK'ya yönelik operasyonlar sürüyor

PKK'ya yönelik operasyonlar sürüyor.23148
  • Giriş : 06.08.2008 / 15:53:00

Tunceli'de 2008 yılında verdiği ağır kayıpların ardından toparlanmak isteyen terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan operasyonlar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tunceli merkeze bağlı Kutudere Vadisi, Zel Dağı, Nazimiye ilçesine bağlı Dokuzkaya, Dereova, Pülümür ilçesine bağlı Kızılmescit kırsal alanlarında bulunduğu tahmin edilen PKK'lı gruba yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Bir gün önce merkeze bağlı Kutudere Vadisi'nde bir grup PKK'lının görülmesi üzerine Tunceli Alay Komutanlığı'ndan kalkan skorski helikopterler jandarma özle harekat timlerini Zel Dağı ve vadi sırtlarına indirerek, tespit edilen grubu takibe aldı. Geç saatlere kadar süren takip sonucunda grup ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Sabah saatlerine kadar süren çatışma sonucunda derin vadileri bombalayan kobralar, Tunceli'den Erzincan'a açılan geçiş noktalarını tutarak bölgeyi çembere aldı.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, çatışma sırasında kayıp veren örgüt mensuplarının yaralı ve ölüleri, ormanlık alandaki mağaralara taşıdıkları belirtildi. Bölgede operasyonlar havadan ve karadan yoğun bir şekilde devam ediyor.

Güvenlik güçleri tarafından 9 Nisan'da Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Dokuzkaya kırsal alanında başlatılan operasyonda aralarında örgütün üst sorumlularının da bulunduğu 11 kişinin öldürülmesinin ardından terör örgütü PKK, Tunceli bölgesinde zor günler yaşamaya başladı.

Yaz mevsimi ile birlikte eylemlerinin artması beklenen PKK, üst düzey sorumluların öldürülmesiyle Pülümür ve Nazimiye ilçelerinde ağır kayıplar verdi. Yoğun operasyonlar nedeniyle eylem yapamayan örgüt mensupları, Ovacık ve Hozat bölgelerine kaymaya başladı. Kayıpların önüne geçmek isteyen örgütün, küçük gruplara ayrılarak ses getirecek eylem hazırlığı içersine girdiği belirtiliyor.

En son Ovacık ilçesinde karakollara saldırı hazırlığı içerisindeki 2, ilçe merkezinde bombalı eylem yapmak isteyen 3 PKK'lının öldürülmesinin ardından moral çöküntüsüne giren terör örgütü, yoğun operasyonlara dayanamayarak Tunceli-Sivas üzerinden Karadeniz'e açılmaya başladı.

2008 yılında Genelkurmay kayıtlarına göre Tunceli'de öldürülen PKK'lı sayısının 20, yakalanan PKK'lı sayısının ise 5 olduğu görülürken, örgütün eylem sayısının diyer yıllara kıyaslandığında azalma olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*