PKK'yı barındırmayacağız!

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak'taki PKK varlığına karşı işbirliğinin hızlandırılması konusunda mutabakata vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Türkiye için tehlike oluşturan aşırı uçları Irak'ta barındırmayız” diyen El Maliki, “Kerkük, vazgeçilmez bir Iraklı kent” ifadesini de kullandı. El Maliki, basın toplantısı sırasında El Cezire TV Temsilcisi Yusuf El Şerif'in sorularını,“El Cezire'ye boykot uyguluyoruz” diyerek yanıtsız bıraktı.

Geçen ayın ortasında yapılması öngörülen ancak “kum fırtınası” gerekçesiyle son dakikada ertelenen ziyareti gerçekleştirmek üzere bu sabah Ankara'ya gelen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmeler sırasında PKK'ya karşı işbirliğinin hızlandırılması yönünde bir mutabakata varıldı. PKK'nın bürolarının kapatılması talimatını verdiğini anımsatan El Maliki de, “Türkiye için tehlike oluşturan aşırı uçları Irak'ta barındırmayız” diyerek PKK konusunda güvence verdi.

Başbakan Erdoğan'ın özel bir statüye kavuşturulmasını istediği Kerkük sorunu konusunda da güvence veren El Maliki, Kerkük'ü “vazgeçilmez” bir Irak kenti olarak nitelendirdi ve “Kerkük Iraklı bir kenttir ve Iraklı kalacak” ifadesini de kullandı

Erdoğan'dan Kerkük uyarısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük'ü belli bir etnik grubun etkisi altına alma girişimlerinin gelecek için hayra alamet bir girişim olmayacağını tam aksine bir sıkıntı kaynağı olacağını söyledi.

Kerkük konusuna değinen Başbakan Erdoğan, "Bu konuda herhangi bir hileye başvurmadan, Kerkük özel bir mutabakat formülü ile çözüme kavuşturulmalı. Özel bir statüye tabii tutulmalı. Ve geleceğe de Kerkük böyle taşınmalıdır. Demografik yapıyı değiştirmek suretiyle ve Kerkük'te yeni bir referandum zemini oluşturmak suretiyle Kerkük'ü belli bir etnik grubun etkisi altına alma girişimleri gelecek için hayra alamet bir girişim olamaz. Tam aksine bir sıkıntı kaynağı olur" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kerkük konusunda bir mutabakat formülü, ortak zemin ve bir uzlaşı zemini başarıldığı takdirde Irak için bunun ayrı bir güç kaynağı olacağına inandığını söyledi. Erdoğan, Irak'ın içindeki özellikle bir bölmeyi veya bölünmeyi hazırlama gayreti içinde olanların da bu oyunlarını gerçekleştirememiş olacaklarını düşündüğünü söyledi.

Erdoğan, "Kerkük'te Arabı ile Kürdü ile Şia'sı Sünni'si Türkmen'i Süryani'si hepsi; onların hepsini kapsayacak şekilde bir plan ortaya konulmasında çok büyük fayda var" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bu barış ve kardeşlik ortamının önümüzdeki dönemde de muhafaza edilmesinin şart olduğunu ve onun için de görüşmelerinde Kerkük'ün statüsünün özellikle orada yaşayanları kapsayacak bir uzlaşı planı olması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.

Görüşmede ikili ilişkileri de bütünüyle değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getiren Erdoğan, bundan sonraki süreçte de Irak'ın altyapı üstyapı bütün çalışmalarında tüm Türk müteahhit firmalarının orada olabileceğini ve aynı şekilde Irak yönetiminin de bu konuda talepleri olduğunu gördüklerini kaydetti.

Terör örgütü PKK ile mücadeleye değinen Başbakan Erdoğan, terör örgütü ile yapılacak mücadele konusunda işbirliğinin bundan sonraki süreçte de yine aynı kararlılıkla devam edeceğini fakat bunu daha da süratlendirmenin gereğini aralarında konuştuklarını söyledi. Erdoğan, "Bu konudaki mutabakatımız da bizleri memnun etmiştir" dedi.

Erdoğan, PKK ile mücadelede neticeye dönük somut adımlar atılması talebini Başbakan Maliki'ye tekrar ifade ettiğini ve terör konusundaki işbirliğinin ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önünü açacağına inandığını söyledi.


EL CEZİRE'YE BOYKOT

Irak Başbakanı El Maliki'ye son soru El Cezire Televizyonu'nun muhabirinden geldi.

Ancak Başbakan El Maliki, Irak'ın El Cezire TV'yi boykot ettiğini belirterek, muhabirin sorusuna yanıt vermedi.

Bağdat yönetimi, bir süre önce, “verdiği haberlerle teröristleri teşvik ettiği iddiasıyla” El Cezire TV'nin Irak’taki bürolarını kapatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious