“PKK’yı kınadığım için tehdit edildim”

“PKK’yı kınadığım için tehdit edildim”.21359
  • Giriş : 27.09.2008 / 16:39:00

Hüseyin Nazlıkul: "PKK ile ilişkili olduğum iddiaları doğru değil"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Teröristlerin konuşmalarını ben tercüme ediyorum"

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bu sabah tutuklanarak, cezaevine konulan Alman vatandaşı Hüseyin Nazlıkul, Alman polisinin PKK'ya yönelik soruşturmaları kapsamında, örgüt üyelerinin telefon konuşmalarını tercüme ettiğini belirterek, PKK ile ilişkili olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Almanya'da ve Türkiye'de Tamamlayıcı Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı olarak görev yaptığını ve yurtdışında öğretim görevlisi olduğunu kaydeden Nazlıkul, aynı zamanda Kürtçe, Almanca ve Türkçe'de yeminli tercümanlık yaptığını aylık gelirinin 18 – 25 bin YTL olduğunu beyan etti.

“PKK'yı kınadığım için tehdit edildim”

Hüseyin Nazlıkul, mahkemedeki savunmasında hakkında suçlamaları reddederek, “Benim iddia edilen terör örgütüyle bağlantım yoktur. Daha önce haklarında işlem yapılan İlhan Selçuk ile, Almanya'da bir kitap fuarında kendisine çevirmen olarak yardımcı olmam sebebiyle, tanışıklığım oldu. Kanaltürk'ün kuruluş sürecinde 2003-2004 yıllarında Tuncay Özkan ile irtibatım oldu, kanalda sağlık programları yapacaktım” dedi.
Mahkemede, emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeleri doğrulayan Hüseyin Nazlıkul, PKK ile ilişkisi hakkındaki soruyu şöyle cevapladı: “İki kişi arasında geçen bir konuşmada, benim PKK ile ilişkilendirilmem yapılmaktadır. Ben bu suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Almanya'da bulunduğum zamanlarda, Alman polisinin bu örgütle ilgili telefon dinlemelerinin çözümlerini yapmaktayım. Terör örgütünün eylemlerini televizyon kanallarındaki oturumlarda kınadığım için tehditlere maruz kaldım. Türkiye'ye geldim ve askerliğimi yaptım. PKK içerisinde, askerliğini yapanlara hain gözüyle bakılmaktadır.”

“Telefondaki iki kişi kasıtlı konuşmuş”

Hüseyin Nazlıkul'un avukatı ise duruşmada, müvekkili aleyhindeki telefon konuşmalarının delil kabul edilemeyeceğini söyledi. Nazlıkul'un, Kanaltürk'e bir para transferinin de söz konusu olmadığını öne süren avukat, şöyle devam etti: “Müvekkilim Alman vatandaşıdır. Her iki ülkede de doktorluk, tercümanlık ve gazetecilik sıfatlarıyla geliri vardır. Terör örgütüyle bağlantısı yoktur. Telefon kayıtlarında, dinlendiklerinden söz eden iki kişi, müvekkilim ve Tuncay Özkan aleyhine delil olacak şeyleri bilerek söylemekte, bunların kayıtlara geçeceğini bilerek zarar vermeyi amaçlamaktadırlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*