PKK'yı terör örgütü listesine koyduran benim

PKK'yı terör örgütü listesine koyduran benim.6358
  • Giriş : 27.12.2007 / 11:47:00

Clinton döneminin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, PKK'yı terör örgütü listesine kendisinin koydurduğunu söyledi. Albright, "Terör örgütleriyle mücadelede birbirimize yardım etmemiz gerekiyor. Irak’taki durum çok karmaşık. Bu sorunu askeri harek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, 2003 yılında Meclis’in Amerikan askerlerinin Irak’a geçmek için Türkiye topraklarını kullanmasına izin vermemesi sonrasında iki başkent arasındaki ilişkilerin soğuduğunu belirtti.

ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, NTV'de yayınlanan “Dünyayı Yönetenler” programının konuğu oldu. Cem ile Washington'daki ofisinde görüşen Albright,TBMM’nin 2003’te Amerikan askerlerinin Irak’a geçmesi yönündeki tezkereyi şöyle değerlendirdi: “Bence askeri birliklerimizin Irak’taki savaşa katılmak üzere Türkiye topraklarından geçmesi konusunda Türkiye’yle daha iyi bir müzakere süreci gerçekleştirilebilir ve Türkiye bir müttefik olarak ABD yanına çekilebilirdi. Ama tabii ki ben olaya dışarıdan bakıyorum. Meclis'inizden tezkere çıkmamasının olayları daha da karmaşık bir hale getirdiğine ve askeri harekatın şeklini değiştirdiğine hiç şüphe yok. Sonuçta olaylar birbirini izledi ve ilişkiler soğudu. Ben Türkiye’yi ziyaret etmeyi çok seviyorum ve ülkenizde birer birey olarak Amerikalılara karşı ve en azından Clinton yönetiminde çalışan bizlere karşı bir antipati veya düşmanlık olduğunu düşünmüyorum. Ama başkentlerimiz arasındaki ilişkilerin soğuduğunu düşünüyorum.”

Albright, Hillary Clinton’un ABD Başkanı olması durumunda ABD’nin dış politikasının Bill Clinton dönemiyle benzerlikler göstereceğini belirtti.

Albright, Hillary Clinton’un Afrika’daki ve Latin Amerika’daki sorunları çözmenin öneminden söz ettiğini ifade ederken, “Senatör Clinton, Türkiye’den çok etkilenmişti. Kendisi Türkiye’yi çok önemli bir dost ve bir müttefik olarak görüyor” dedi.

TÜRKİYE AVRUPA'NIN BİR PARÇASI

Albright, savaşın yıktığı bir Avrupa’nın çocuğu olduğunu ifade ederken, ABD’ye geldiği için çok memnun olduğunu anlattı. 11 yaşından beri ABD’de yaşadığını ve Amerikalı olduğunu söyleyen Albright, Avrupalı köklerinin ise Avrupa ülkelerinin psikolojisini anlamasında kendisine yardımcı olduğunu kaydetti. Albright, “Avrupa’da mesafelerin çok kısa olduğunu ve karşılıklı bağımlılığın söz konusu olduğunu biliyorum. Yani ilginç bir karışımım diyebiliriz. Kendimi Avrupa Atlantik ittifakının en iyi örneği olarak görüyorum. Avrupalı olmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Türkiye’nin de Avrupa’nın bir parçası olacağını umuyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious