"PKK'yla diyalog kurun" haberine ABD'den yalanlama

  • Giriş : 11.01.2008 / 00:04:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'ye, ''terörist bir örgütle diyalog'' tavsiye etmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Casey, ABD'nin, PKK'yı ortadan kaldırmak üzere Türk ve Irak hükümetleri arasında ''siyasal diyalog'' istediğini ve ABD hükümetinden hiç kimsenin Türkiye'ye, ''terörist bir örgütle diyalog'' tavsiye etmediğini söyledi.

Düzenlediği günlük basın toplantısında bir gazetecinin, ABD'nin, Türkiye ile PKK arasında diyalog önerip önermediği sorusuna karşılık Tom Casey, "Biz, PKK'nın devre dışı bırakılmasından yanayız. PKK, terörist bir örgüttür" dedi.

Casey, "Biz, Türk hükümetiyle Irak hükümeti arasında, PKK'nın nasıl yenileceği konusunda siyasal diyalog istiyoruz. Zaten şu sırada (bu diyalog) sürüyor. Ben, ABD yönetiminden hiç kimsenin, terörist bir örgütle diyalog çağrısında bulunduğuna inanmıyorum" diye konuştu.

Gül-Bush ile bir araya geldi

ABD Başkanı George Bush'un resmi davetlisi olarak Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Beyaz Saray'da Başkan Bush ile görüştü.

Terör örgütü PKK'yı 'ortak düşman' ilan eden ABD Başkanı Bush, PKK ile mücadele için işbirliğinin süreceğini söyledi.

Görüşmenin ardından Türk gazetecilere yönelik basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Gayet iyi bir görüşme oldu. Bu görüşmeden doğrusu çok mutlu ayrıldım'' dedi.

Gül, "Benim ağzımdan çıkanlardan ziyade, bu konuda Bush'un ağzından çıkanlar önemliydi. Başkan Bush da terörle mücadele konusundaki işbirliğinde ben hiçbir tereddüt görmedim. Amerikan yönetiminin Türkiye'nin terörle mücadelesine destek karşılığında Türkiye'den hiçbir beklentisi yoktur. 'Ben bunu yapıyorum, sen de şunu yap' diye birşey söz konusu değil" diye konuştu.

Gül, Woodrow Wilson adlı uluslararası düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada ise, terör örgütünün Irak topraklarından Türkiye'ye sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğini belirterek, ''Böyle bir durumda 'dışarıdan gelen bir teröre karşı politik çözüm bulalım' denilebilir mi?'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious