'Plan yapmayın plan'! Türüt ve Arif'in 7,5 yıl hapsi istendi

'Plan yapmayın plan'! Türüt ve Arif'in 7,5 yıl hapsi istendi.10148
  • Giriş : 04.11.2007 / 10:28:00
  • Güncelleme : 04.11.2007 / 10:47:13

'Plan yapmayın plan' şarkısını seslendiren Türüt, söz yazarı Şirin ve klibi hazırlayan 2 kişinin 7,5 yıl hapis istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, türkücü İsmail Türüt'ün "Plan yapmayın plan" adlı şarkısı, bu şarkıya yapılan ve Youtube'de yayımlanan video görüntülerine ilişkin soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianamede söz yazarı Arif Şirin, Türüt ile klibi hazırlayan 2 kişinin, "Suç ve suçluyu övme", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlarından yargılanması talep edildi. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları istenen şüphelilerin 7.5 yıla kadar hapsi istendi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü AR-GE Bilişim Suçları görevlilerinin yaptığı araştırmalarda klibin ilk kez "MİCHeCK" rumuzu kullanan ve Youtube'da kullanıcı adı ve şifresi bulunan Hakan Öztekin, "habergah.com" ve Avusturya'daki servis sağlayıcıdan hizmet alan "dafmaniac" rumuzunu kullanan Zeynel Abidin Mutlu tarafından paylaşıma açıldığı belirledi.
Öztekin, klibi hazırlarken suç kastı olmadığını öne sürdü. Mutlu da klibi sitede reklam amacıyla yayımladığını belirtti.

Savcı Nurten Altınok, klibin Dink cinayetine ve suçlularına övgü içerdiği ve şiddete çağrıda bulunduğu kanatine vardı. Klipte sözlerin birbiriyle örtüştüğü belirlenen iddianamede Dink cinayetiyle ilgili haklarında kamu davası açılan bir kısım sanıkların "kahraman", öldürülen kişinin "vatan haini" gibi gösterilerek suç ve suçlunun övüldüğü öne sürüldü.

İddianamede "'Bırakın çan çalmayı, Ermenici olmayı' sözleriyle Dink'in cenazesine pankartlarla katılıp cinayete karşı çıkanlara, 'Vatan satsa bir kişi anında bitir işi, Türk ve İslam güneşi batmaz Karadeniz'de' denilerek, halkın Türk-Müslüman olmayan kişilere karşı kin ve düşmanlığa tahrik edildiği, suçun yayın yoluyla işlendiği kanaatine varılmıştır" denildi.

İfade verdiler

Türüt ve Şirin, Karadeniz'de oynanmak istenen oyunlara karşı bir duruşu ifade etmek için yazılıp seslendirilen şarkının hiçbir yerinde Dink cinayetinden bahsedilmediğini öne sürdüler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious