Planck, evrenin sırlarını çözmeye gidiyor

Planck, evrenin sırlarını çözmeye gidiyor.12031
  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Planck uzay aracı, 14 milyar yıl önceki Büyük Patlamadan geriye kalan radyasyonu inceleyerek, Evrenin kökeni hakkındaki sorulara yanıt bulmaya çalışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herhangi bir sıcaklık izinin, sonuçları etkilemesine engel olmak amacıyla, doğada bilinen en düşük sıcaklık olan mutlak sıfıra (- 273 derece) kadar cihazları soğutulacak Planck uzay aracının amacı, maddenin ilk nasıl oluştuğu ve ardından yıldızlar, galaksileri ve sonunda canlıları nasıl oluşturduğu sorusuna yanıt aramak olacak.

Avrupa uzay aracı ayrıca, kozmosu oluşturduğu düşünülen iki gizemli unsur ''karanlık enerji'' ve ''karanlık madde'' kanıtlarını da arayacak.

Kuantum kuramının kurulmasına götüren, karanlık madde ışımasının spektral dağılımını açıklamak için ''eylem kuantumu-Planck sabiti'' kavramını ortaya atan Alman bilim adamı Max Planck'tan ismini alan 2 tonluk uzay aracının, 31 Temmuz 2008'de Fransız Guyanası'ndaki uzay merkezi Kourou'dan Ariane 5 roketiyle fırlatılması planlanıyor.

Bilim adamlarına göre, evrenin büyük bölümü karanlık enerji, yüzde 22'si de karanlık maddeden oluşuyor. Çevrede gördüğümüz bilindik madde ise kainatın ancak yüzde 4'ünü oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious