Plansız tatil depresyona sokuyor!

Plansız tatil depresyona sokuyor!.14119
  • Giriş : 07.07.2008 / 19:56:00
  • Güncelleme : 07.07.2008 / 18:57:56

Yaz dönemi psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim ve rastgele yapılan tatiller aile bireyleri arasında çatışmaya dahi yol açabiliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pedagog Adem Güneş, tatil psikolojisini mercek altına aldı. Yaz döneminin psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim olduğunu vurgulayan Güneş, rastgele yapılan tatillerin aile bireyleri arasında çatışmaya yol açtığını belirtti. Birçok ailenin iyi niyetle başlayan tatilinin hüsranla sonuçlandığını aktaran Güneş, tatilin verimli geçirilmesinin yollarını "Tatil Rehberi" isimli kitabında ayrıntı olarak anlattı.

Yaz tatili başlar başlamaz aile bireyleri tatil beklentilerine giriyor. Kimisi uzaklara gitmeyi isterken, kimisi hiçbir şey yapmadan dinlenmek istiyor.

Tatilden beklentilerin farklı olmasının aile bireyleri arasında çatışmaya yol açabileceğini ifade eden Pedagog Adem Güneş, birçok ailenin iyi niyetle başlayan tatilinin hüsranla sonuçlandığını kaydetti. Tatilin çeşitli tanımlarının yapılabileceğini ifade eden Güneş, "Psikolojik olarak tatili, bir başkasının programından çıkıp kişinin kendi programını uygulayabilme özgürlüğü olarak tanımlayabiliriz" dedi.

YAZ DÖNEMİNE DİKKAT

Yaz döneminin psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim olduğunu ifade eden Güneş, "Hastalarla yaptığımız görüşmelerden bugüne kadar elde ettiğimiz sonuç şudur ki büyük beklentilerle başlanan tatil süreci içerisinde ciddi hayal kırıklıkları yaşanıyor. Bireyler hayal ettikleri bir tatil yaşamanın stres ile yeniden yoğun bir tempoya giriyor. Bu ise kişi üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Tatilin yorgunluk atmak yerine yeni yorgunluklara sebep olmaması için tatil hedeflerinin belirlenmesi gerektiğini belirten Güneş, tatilin sizi depresyona sürüklemesine izin vermeyin" dedi. Aile bireylerinin tatilden beklentilerinin ana hatlarıyla çıkarmasını öneren Güneş, hazırlanacak tatil planında tüm detayların mutlaka konuşulması gerektiğini söyledi. Çeşitli tatil planlarının yapılabileceğini aktaran Güneş, tatilin aile bireylerini beklentilerini karşılayabilecek şekilde planlanması gerektiğini kaydetti.

TELEVİZYONA DİKKAT

Çocukların yaz döneminde televizyonla baş başa kalmaya teşvik edildiğine dikkat çeken Güneş, aillerin bu dönemde daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Güneş, "Çocuklar, farkında olmadan televizyonkolik olabilir. Televizyonla baş başa bırakılmış çocuklar, kontrolsüz izlenilen çizgi filmlerdeki kahramanların davranışlarını da kopya etmekten gereğinden fazla hoşlanırlar. Çocuklar, bu kahramanları kendileri için adeta bir yol gösterici gibi görürürler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*