Plansız yeme, obeziteyi tetikliyor

Plansız yeme, obeziteyi tetikliyor.21012
  • Giriş : 11.12.2008 / 11:11:00

Bursa Özel Bahar Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Yavuz Okur, kilo almak istemeyenlerin, ne yiyeceğini planlaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tatil anlayışının açık büfede yemek yemeye dönüşümünün, çağımızın hastalığı olan obeziteyi de tetikleyici bir faktör olduğunu vurgulayan Okur, "Tatile çıkarken amacınız yemek yerine dinlenmek, eğlenmek ve gezmek olmalı." dedi.

Özellikle açık büfede, insanların kendini tutması gerektiğini ifade eden Dr. Yavuz Okur, "Tatillerde açık büfede de sağlıklı beslenme ve kiloyu koruyabilmek mümkün. Yemek çeşitlerini görmeden önce ne yiyeceğinizi planlayın. Tabağınıza yemek alırken seçeneklerin sizi cezbetmesine izin vermeden planınıza sadık kalın, seçimlerinizi günün kalan kısmında ne yiyeceğinizi düşünerek yapın. Öğle yemeğini fazla yediyseniz daha hafif gıdalardan oluşan bir akşam yemeği ile günü bitirin. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda tabağınızı bırakın. Gün içine dağılmış ufak öğünler, iştahınızı baskılar ve enerji harcamanızı artırarak kilo almanızı engeller." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*