Plassnik, Ankara'ya gelecek

Plassnik, Ankara'ya gelecek.33565
  • Giriş : 19.04.2008 / 09:52:00

Ankara, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun ardından Türkiye'nin AB üyeliği konusunda "en isteksiz" AB ülkelerinden Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'i ağırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi bir ziyaret için yarın Ankara'ya gelecek Plassnik'in görüşmelerinde AKP hakkında açılan kapatma davası ve TCK'nın 301. maddesindeki değişiklik de gündeme gelecek. 2004 yılından bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Ursula Plassnik, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın konuğu olarak 20-22 Nisan arasında Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak. Plassnik, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin AB sürecinin gündeme geleceği görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra Kıbrıs ile bölgesel konular üzerinde de durulacak. Ursula Plassnik'in Türkiye'den reform sürecini hızlandırmasını isteyeceği görüşmelerde AKP hakkındaki kapatma davası ve TCK'nın tartışmalı 301. maddesine ilişkin değişikliklerin de gündeme geleceği belirtiliyor.

-ÖNCE CİDDİ ENGEL ÇIKARTTI SONRA YUMUŞADI-

Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin 3 Ekim 2005'te resmen başlatılması için çabaların yoğunlaştığı 2005 yılının son baharında Plassnik, bu konuda ciddi engeller çıkartmıştı. Müzakere Çercevesi Belgesi'nde tam üyelik yanında "imtiyazlı ortaklık" seçeneğine de yer verilmesinde ısrarlı olan Plassnik, AB devletleri arasında sonunda yalnız kalsa da uzun bir süre direndi.

-NAZIM HİKMET'İN ŞİİRİNİ DE OKUDU-

Ursula Plassnik, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin resmen başlatılması için çabaların yoğunlaştığı 2005 yılının son baharında "imtiyazlı ortaklık" seçeneğinde ısrar etmiş, ülkesinin 2006'nın Ocak ayında AB Dönem Başkanlığını üstlenmesinin ardından tutumunu yumuşatmıştı. Avusturya'nın AB Dönem Başkanlığını 1 Ocak 2006'da üstlenmesinden kısa bir süre önce Avusturya'da bir toplantıda Nazım Hikmet'in "En güzel deniz" şiiri Almanca okuyarak "gönül almaya" çalışmıştı. Aile fotograflarında uzun boyu ile dikkat çeken 1.91'lik Plassnik, daha sonra yaptığı açıklamalarda "Türkiye'ye kapılarının kapatılmadığını" belirtirken "Müzakerelerin ucunun açık olduğu" mesajını da vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious