Plastik cerrahlar ispatlamaktan bıktı

Plastik cerrahlar ispatlamaktan bıktı.18093
  • Giriş : 09.07.2008 / 23:11:00

Operasyon sonrası Sosyal Güvenlik Kurumlarına ameliyatların estetik kaygı ile yapılmadığını ispatlamak için ekstra yazışma yaptıklarından şikayet eden cerrahlar, fotoğraflı kanıt sunarak bu yükten kurtulmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanede yaptıkları cerrahi müdahalelerin yüzde 90'ının faturasının Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından estetik ameliyat yapıldığı gerekçesiyle geri gönderildiğini söyledi.

Plastik cerrahide yapılan operasyonların tümüne estetik ameliyatlar gözü ile bakma eğilimi olduğunu ifade eden Yenidünya, şöyle devam etti:

"Servisimizde ayda ortalama 30-40 ameliyat yapıyoruz. Bize hastaların yüzde 90'ı vücudundaki bir sorunun çözümü için geliyor. Estetik müdahale için gelenlerin oranı ise yüzde 10'u geçmiyor. İnsanlar vücudundaki yanık ve yanık sonrası gelişen sorunlar, dudak, damak yarığı, yatak yaraları, deri kanserleri, nefes almasını engelleyen burun sorunları ya da göğüs kanseri sonrası müdahale ile kapımızı çalıyor.

Bu hastaların birçoğunda vücudundaki bozukluklar nedeniyle psikolojik sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Bu şekilde olan vatandaşlarımızı tedavi etmek onların sağlıklarının yanı sıra psikolojilerini de düzeltmek için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak yaptığımız müdahaleler genellikle estetik kaygı olarak görüldüğü için bu gerekçeyle faturalarımızın geri dönmesine tanık oluyoruz."

Sosyal güvenlik kurumlarının, yaptıkları operasyonlara karşı önyargılı davrandıklarını savunan Yenidünya, "faturalarımız genellikle geri gönderiliyor. Bazı operasyonların ödemelerini alabilmek için ameliyatın her aşaması bizden raporla isteniyor. Bu ise önemli zaman kaybına yol açıyor. Ayrıca ikinci bir kez düzenleme yaptığımız için hastanemiz de ödemeleri zamanında alamıyor ve zor durumda kalabiliyor" diye konuştu.

Yenidünya, hastanelerde her gün bayy-pas, anjiyografi gibi işlemlerin gerçekleştirildiğini ve bunlarla ilgili "ne kadar gerekliydi" sorusu sorulmadan, ödemelerin sorun çıkmadan yapıldığını belirtti.

Omurgasında kırık olan ve platin konulan bir müdahalede ödemenin hemen yapıldığına dikkati çeken Yenidünya, ancak bu platine bağlı olarak açılan yarayla ilgili plastik cerrahide bir müdahale yapıldığında estetik amaçlı olup olmadığına dair Sosyal Güvenlik Kurumundan ameliyatın her aşamasıyla ilgili rapor istendiğini kaydetti.

"Fotoğraflı kanıt"

Yenidünya, Sosyal Güvenlik Kurumu ile hastane arasında yaşanan fatura sıkıntısının giderilmesi için yaptıkları her operasyonu kanıtlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Kendilerine gelen her hastanın fotoğrafını çektiklerini ve yaptıkları operasyonla müdahaleyi belgeleyebileceklerine dikkati çeken Yenidünya, "Bu şekilde fotoğraflı kanıt gönderirsek belki faturalarımız artık geri dönmez. Böylece bizler de yaptığımız operasyonu kanıtlamak için ikinci bir yazışma hazırlamaktan ve zaman kaybından kurtulmuş oluruz. Böylece hastane ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki sıkıntı giderilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*