Plazalarda doluluk yüzde 97'ye ulaştı, kiralar da arttı

  • Giriş : 12.09.2007 / 11:28:00

İşte yer bulmanın imkansız hale geldiği A sınıfı ofisler ve kiraları..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle yabancıların artan ofis talebiyle İstanbul'un hem Anadolu hem Avrupa yakasında plazalarda doluluk yüzde 97'ye ulaştı. Fiyatlar da altı ayda yüzde 30'a yakın arttı.

Bir yandan işini geliştiren yerli şirketler, bir yandan Türkiye pazarına giren yabancı şirketlerin yeni ofis ihtiyacı nedeniyle İstanbul'un plazalarında yer kalmadı. En gözde ofis bölgesi olan Levent'te A sınıfı plazalarda doluluk oranı yüzde 99,7'ye ulaşırken en rahat ofis bulunabilen Atatürk Havaalanı bölgesinde bile doluluk oranı yüzde 70'ten yüzde 74,6'ya yükseldi. Asya yakasında ise özellikle kiraları ucuz olan B sınıfı plazalarda doluluk oranları yüzde 91,2'ye çıktı. Nitelikli ofis yetersizliğinden dolayı kira fiyatları Avrupa yakasında altı ayda yüzde 25 ile yüzde 30 arasında, Anadolu yakasında ise yüzde 4 ile yüzde 23 arasında artış gösterdi.

İstanbul'da halen A sınıfında toplam bir milyon 839 bin metrekare ofis alanı bulunuyor. Bunların 366 bin metrekaresi havaalanı bölgesinde, 318 bin metrekaresi Maslak, 298 bin metrekaresi Gayrettepe-Esentepe bölgesinde, 223 bin metrekaresi ise Levent'te yer alıyor. Bir ticari ofis binasının A sınıfı kategorisine girebilmesi için merkezi noktalarda yer alması, yeterli otopark alanına sahip olması, modern asansörleri, kaliteli ısıtma ve soğutma sistemleri ile güvenlik ve yangın sistemlerinin bulunması gerekiyor.

Uluslararası firmalar en fazla A sınıfı ofislere ilgi gösteriyor. Genelde yabancı firmalar bu özelliklere ilave olarak binanın görünümüne, imajına, çalışanlara sunduğu kafeterya, konferans salonu, bahçe gibi olanaklara da dikkat ediyor. B sınıfı ofis binaları kategorisine ise yeni ve modern ama merkezi yerlerde bulunmayan ya da merkezi yerlerde bulunan ama eski olan binalar giriyor.

Metrekare fiyatı 34 dolara kadar çıktı

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık zinciri Colliers International Turkey tarafından hazırlanan gayrimenkul raporuna göre yılın ilk yarısındaki en büyük hacimli kiralama işlemlerini yabancı sermayeli-ortaklı şirketler yaptı. Total Fina Ümraniye'de 7 bin metrekare, Vodafone Şişli'de 6 bin metrekare, Renault ve Sony Ümraniye'de 4500'er metrekare, Lafarge Çimento Ümraniye'de 1750 metrekare, Avea Kozyatağı'nda 813 metrekare yer kiraladı. Avrupa Yakası'nda A sınıfı plazalarda doluluk oranı yüzde 86,8'den yüzde 91,9'a, B sınıfı plazalarda yüzde 85,5'ten yüzde 93,8'e yükseldi.

A sınıfı nitelikli plazaların yer aldığı Levent'te Aralık 2006'da en yüksek metrekare kira bedeli 25 dolarken bu yılın ilk yarısında 34 dolara varan bedellerle kiralamalar yapıldı. Levent'ten sonra en yüksek kira rayiçleri 30 dolarla Gayrettepe-Esentepe, 26 dolarla Etiler'de saptandı. Avrupa Yakası'nda A sınıfı plazalarda ortalama 14.4 dolar olan metrekare kira bedeli 18 dolara çıkarken B sınıfı plazalarda da kira 10 dolardan 13 dolara yükseldi. Asya yakasında ortalama 12.6 dolar olan A sınıfı ofislerin metrekare kira bedeli 15.6 dolara, 9.9 dolar olan B sınıfı ofislerin metrekare kira bedeli ise 10.3 dolara çıktı.

B sınıfı ofisler altın çağını yaşıyor

Colliers International Aracılık Departmanı Müdürü Birhan Yıldız, havalimanı hariç hemen hemen tüm ofis bölgelerinde A sınıfı ofislerin ortalama aylık metrekare kirasının 15 dolar olduğunu söyledi. Yıldız, "Kiralık ofis sayısı yetersiz olduğu için fiyatlar gerilemiyor" dedi. Şehrin merkezi iş akslarında, B sınıfı diye adlandırılan daha az nitelikli ofis alanlarının bile boşalır boşalmaz yeni kiracısını bulduğunu anlatan Yıldız, özellikle Avrupa yakasındaki B ve C sınıfı ofis binalarının, stok yetersizliği nedeniyle altın çağını yaşadığını söyledi.

Büyükdere Caddesi'nde Esentepe-Levent hattında bazı yeni ofis projeleri yapılsa da bunların piyasanın talebini karşılayabilecek miktarda olmadığını da anlatan Yıldız, birçok firmanın da aradığı nitelikte veya aradığı fiyatta bina bulamadığı için arayışlarını ertelediğini veya kira sözleşmelerini uzatma yoluna gittiğini söyledi. İstanbul'da halen A sınıfında toplam bir milyon 839 bin metrekare ofis alanı bulunuyor. Bunların 366 bin metrekaresi havalanı bölgesinde, 318 bin metrekaresi Maslak, 298 bin metrekaresi Gayrettepe-Esentepe bölgesinde, 223 bin metrekaresi ise Levent'te yer alıyor.

Kazak grubu ofis açığını gördü, gökdelen yapacak

Century 21 Academy ofisi yetkilisi Mutlu Demirdelen, Balmumcu'dan başlayan Levent'e kadar olan aksta boş yer olmadığını, tek tük çıkan boş yerlerin de fiyatları çok yüksek olduğu için kendi müşterisini beklediğini söyledi. Demirdelen "Kurumsal büyük şirketler büyük metrekareli yerler arıyor ama bu bölgelerde ufak alanlar kaldı. Bu nedenle birçok firma mecburiyetten ya karşı tarafta Kavacık'a ya da TEM 'in kenarlarında, Yeşilköy'de boş buldukları yerlere gidiyor" dedi. Bu nedenle bölgede yapılacak yeni projelerin hevesle beklendiğini anlatan Demirdelen, Renault binasını alan Kazak grubun da Ar-Ge çalışmasında bölgedeki bu ihtiyacı farkettiği için arsaya gökdelen yapmaya karar verdiğini ifade etti. Kanyon projesinde önümüzdeki 1 yıl kimseni boş ofis bulamayacağını belirten Demirdelen, "Ticaret bu bölgede sıkıştı. 10 yıl daha burada ofis açığı sürecek. Bu nedenle Seyrantepe, Sanayi Mahallesi, Çağlayan, Okmeydanı, Dolapdere gibi bölgelerin bir an önce dönüştürülerek ticarete kazandırılması gerekiyor" dedi. Halen Akmerkez, Kanyon , Metrocity, İş Kule, Tekfen Tower, Sun Plaza, Maya Plaza ve Park Plaza'da yer bulunamıyor. Astoria'da boş ofislerin metrekaresine 24 euro, Tat Towers'ta 23 dolar kira bedeli talep ediliyor.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious