Plazma izdihamı, Alman mağazalarının iştahnı kabarttı

Plazma izdihamı, Alman mağazalarının iştahnı kabarttı.18711
  • Giriş : 18.11.2007 / 12:31:00

Teknoloji marketi Media Markt'ın açılışında yaşanan izdiham, Alman perakende devlerinin iştahını kabarttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk tüketicisinin olağanüstü ilgisinden etkilenen çok sayıda şirket Türkiye'ye gelmeye hazırlanıyor.

Daha önce pek çok Alman şirketini Türkiye'ye getiren profesyonel yönetici Mustafa Altındağ, iki yıl içinde giyimden gıdaya kadar değişik sektörlerde 10'dan fazla perakende zincirinin daha yatırım yapacağını belirtti. Türkiye'de yatırım düşünen Alman şirketleri önce Mustafa Altındağ'ın kapısını çalıyor. Altındağ, Alman ucuzluk marketi ALDI'yı örnek alan BİM Marketler Zinciri'nin kuruluşunda yer aldı. Ardından Almanya'nın köklü yapı marketi Bauhaus'u Türkiye'ye getirdi. Sabancı Grubu'nun teknoloji marketi Teknosa'nın 5 yıl kurucu genel müdürlüğü görevini üstlendi. Sonra yine bir Alman markası olan ECE Türkiye'de yöneticilik yaptı. Daha sonra da Alman teknoloji marketi EP Center'ın Türkiye ayağının kuruluşunu gerçekleştiren Altındağ, şimdi de açılışında yaptığı büyük promosyonlarla adını duyuran Media Markt Türkiye'nin genel müdürü.

Mustafa Altındağ, yeni şirketlerin de Türkiye'ye gelmek için fırsat kolladığını söyledi. Altındağ, "Media Markt, Almanlar için mihenk taşıdır. Bizim marketin gittiği ülkeye diğer mağazalar akın eder. En fazla iki yıl içinde giyim ve restoran alanında 10 kadar önemli markanın geleceğini tahmin ediyorum. Özellikle deniz ürünleri alanında marka olmuş zincir mağazalar Türkiye ile yakından ilgileniyor." dedi. Genel Müdür Altındağ, "İşçilerimiz sayesinde Almanlarla aramızda yakın ilişkiler başladı. Ardından kişisel dostluklar oluştu. 3 milyona yakın Türk'ün orada yaşaması bu dostluğun ilerlemesinde etkili oluyor. Bunun yanı sıra Türkiye, Doğu'nun parlayan yıldızı haline geldi." diye konuştu. Altındağ'a göre Mercedes Benz, Siemens ve Bosch'un Türkiye'deki yatırımlarında elde ettiği başarı da Alman perakende zincirlerinin tercihinde etkili oluyor. Ayrıca süreçte Türk-Alman ilişkilerinin ve Alman turistlerin katkısı da büyük. Bu sayede Türkiye'deki Alman yatırımlarının hızla büyüdüğünü anlatan Mustafa Altındağ, "Almanların Türkiye'ye bakış açıları pozitif. 73 milyon insanın yaşadığı, nüfusu artan ve 336 milyar dolarlık milli gelire ulaşan bir ülke yatırım için caziptir." şeklinde konuştu. Mustafa Altındağ, Media Markt'ın Türk pazarında köklü değişiklikleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Türkiye'ye yeni standartlar getirdiklerini dile getirerek, "Artık birçok mağaza ciddi indirimler yapıyor. Media Markt Türkiye'ye gelmeden önce bunlar yoktu. Vatandaş teknolojiye bizim sayemizde daha ucuza ulaşabiliyor. Bize gösterilen tepkileri de doğal karşılıyoruz. Çünkü değişimin yaşandığı yerde tepki de olur." açıklamasını yaptı.

Tüketici elektroniği pazarının da büyüdüğünü hatırlatan Altındağ, şöyle devam etti. "Gündüz vakti teknoloji mağazasına gitmeyen vatandaş, cazip indirimden dolayı geceden sıraya giriyor. Türkiye'ye katkımız ürün satışı ile sınırlı değil. Media Markt olarak her mağazada 100'ün üzerinde kişiyi istihdam ediyoruz. Servis veren şirketler de eleman alımı yapıyor. Mağaza sayımız 10'a çıktığında ciddi bir istihdam sayısına ulaşmış olacağız. Ayrıca perakendecilik konusunda personelimize yurtdışındaki tecrübemizle eğitim veriyoruz. Almanya'da çalışırken Türkiye'yi tercih eden Türk çalışanlarımız için iyi bir alternatif olduk, geri dönüşler başladı. Türkiye'ye adaptasyonunu sağlamlaştırmış yerel bir şirket olacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious