Plazma TV’ye talep çok, yeni fabrika yolda

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Ofis sistem ürünlerinden ev elektroniğine yayılan geniş bir alanda faaliyet gösteren Panasonic, yıl sonuna kadar 5 milyon plazma TV üretmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şirketin araştırmalarına göre, gelecek 5 yıl içerisinde tüplü TV'lerin yerini düz ekran plazma ve LCD TV'ler alacak. Dünya genelindeki her 6 TV'den biri düz ekranken, bu oranın 2010 yılında yüzde 60'a ulaşacağı tahmin ediliyor. Japonya'da ise şimdiden düz ekranların oranı yüzde 60'ı bulmuş durumda ve 2010'da da yüzde 80'e ulaşması bekleniyor. Panasonic, yeni fabrikasıyla 2008'de üretimini 11 milyon adede çıkarmayı planlıyor. Panasonic, plazmaya yaptığı yatırımla, dünyanın en fazla panel üreten firması konumuna da yükseliyor. Japonya'da yüzde 70, Amerika'da yüzde 50 pazar payına sahip olan şirket, Avrupa'da satılan her 10 düz ekran televizyonun da dördünü satıyor. 5 yıla kadar elektronikte bir numara olma hedefi doğrultusunda harekete geçen firma, geçen yıl net 76 milyar dolarlık ciro ve 3,5 milyar dolar da kâr elde etmişti.

Türkiye'nin, teknolojiye doymuş Avrupa pazarında büyümenin itici gücü olacağına inanan Panasonic'in Japonya dışındaki ülkelerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ikusaburo Kashima, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde olduğuna dikkat çekerek, "Avrupa pazarının bir parçası haline gelecek Türkiye ile yakından ilgileniyoruz." dedi. Türkiye'ye şimdilik fabrika kurmayı planlamadıklarını aktaran Kashima, "Ama Doğu ve Batı arasında geçiş noktasında olan ülkenin ekonomisi de devamlı olarak büyüyor. Türkiye'deki temsilcimiz Tekofaks sayesinde pazarı takip ediyoruz." dedi. Büyümenin satış mağazaları açmakla olacağını tespit eden Panasonic, Türkiye dahil birçok ülkede yeni mağazalar açmayı planlıyor. Kashima, "Büyüme, Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede, büyük perakendeciler sayesinde oluyor. Biz de Panasonic ürünlerine özel perakende mağazaları açmayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu. Mağaza açmanın yanı sıra talebin büyük olduğu ülkelerle ilgilendiklerini kaydeden Kashima, özellikle üretimin tüketime yakın olduğu yerleri mercek altına aldıklarını belirtti. Panasonic'in ilk faks makinesini Türkiye'ye getiren Tekofaks, şirketle birlikteliğinin 25'inci yılını kutluyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bermek, Panasonic açısından Türkiye'nin Avrupa bölgesinde stratejik ülkelerden biri olduğunu söyledi. Japonya dışındaki denizaşırı pazarda büyümeye odaklanan Panasonic yöneticilerinin Türkiye'deki potansiyelin farkında olduğuna dikkat çeken Bermek, "Elektronik ürünlere sahip olma oranının hızla arttığı Türkiye'de Panasonic'in, tüketici elektroniği alanında beklentisi büyük." şeklinde konuştu.

Az elektrik harcayan televizyon

Yeni seri plazma TV'ler bir öncekine göre yüzde 35 daha az enerji harcıyor ve kullanılan malzeme de yüzde 18 daha hafif. Çevreye geri dönecek materyal de yüzde 68 geri dönüşebilir malzemeden oluşuyor. Kullandığı teknolojiyi oluşturan ürünleri de kendisi üretiyor. Ayrıca Panasonic, 'çevre ile dost' ürünler üretme felsefesinden yola çıkarak, tüketicilerin hayatına katma değer sağlamayı amaçlıyor. Tasarımlarını çevre bilinci ile yapan Panasonic, tüm ürünlerinde, enerji tasarrufu ve küresel çevreye en az negatif etki ilkelerini temel alarak hareket ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious