Plesentayı kim idare ediyor?

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Plasentanın, anne karnında, bebeğe ve anneye ait çevrelerden bağımsız olarak adeta üçüncü bir canlı varlık gibi çalıştığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halk arasında "eş" adıyla bilinen plasenta, anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan yapıdır. Anne ve bebek farklı metabolik gayeleri olan iki canlı varlıktır. Bebeğin metabolik gayesi büyümedir. Bu gaye annenin besleyici gıdaları vermesinden farklıdır. Annenin metabolik gayesi ise kendi hayatının devam ettirilmesidir. İşte plasenta bu iki çevre arasındaki ahenk ve dengeyi temine çalışır.

Plasentanın kabiliyetleri (yavruya ait) ve anneye ait çevrelerden bağımsız olarak adeta üçüncü bir canlı varlık gibi çalışır. Bu varlığı yani plasentayı kimin idare ettiğine halen modern tıp cevap verememektedir. Günümüzde plasentanın fizyolojisini bilen pek az sayıda bilgin var. Bunlardan biri olan Viyana Üniversitesi araştırma görevlilerinden Dr. Hitsette soruyor: Plasentayı kim idare ediyor? Anne mi? Çocuk mu? Yoksa bizatihi kendisi mi? Bütün bunlar, çocuğun ihtiyacını gören ve onu idare eden birinin emriyle ve onun kanunlarıyla hücrelerde ehemmiyetli bir tedbir ve tasarrufun var olduğunu gösteriyor. Bütün bu baş döndürücü dengeyi, nizamı tesadüflere vermek hiç de akıl kârı değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious