Plüton'un 'annesi' konuştu

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

Gezgenlik statüsü düşürülen Plüton’un kaşifi Clyde Tombaugh’un 93 yaşındaki dul eşi, kocasının yaşasaydı karara saygı göstereceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD’nin Las Cruces kasabasında yaşayan Patricia Tombaugh, Plüton’un gezegenlik statüsünü yitirmesinin ardından verdiği bir demeçte, şaşkın olduğunu ancak bilim insanlarının aldığı kararı saygıyla karşıladığını ifade etti. Bayan Tombaugh, eşi Clyde Tombaugh’un da aynı şekilde saygı duyacağına emin olduğunu dile getirdi.

Clyde Tombaugh, 1930’da Plüton’u keşfettiğinde 24 yaşındaydı. Dünyanın önemli astronomları arasında yer alan Clyde Tombaugh, o zamanın teknikleri ve gözlem cihazlarıyla aylar süren bir araştırmadan sonra Plüton’un varlığını, Neptün ve Uranüs’ün yörüngeleri üzerinde yaptığı hesaplarla dolaylı olarak kanıtlamıştı.

Plüton’un gezegenliği astronomide yıllardır tartışılıyordu. Hatta Tombaugh birçok kereler kendi gözlemi olan bu göktaşının gezegenliğini savunmak zorunda kalmıştı. Kuiper Kuşağı’nda keşfedilen yeni gezegensi yapıların ışığında, eşinin Plüton’la ilgili verilen kararı anlayışla karşılayacağını belirten Patricia Tombaugh şöyle konuştu:

“O bir bilim insanıydı, dolayısıyla tartışmaya, kanıtları ele almaya ve eleştiriye açıktı. Yeni bir bilginin keşfi önceki bilgiyi değiştirirse, bilim insanı kimliğiyle o da ikna olurdu.”

GÖZLEMEVİ BAŞKANI ÜZGÜN

Clyde Tombaugh’un yıllarca çalıştığı gözlemevi Lowell Observatory’nin başkanı Bob Millis ise kurum adına yaptığı açıklamada üzgün olduğunu ifade ederek, “Tercihimiz Plüton’un da gezegen sayılarak, Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısının 12’ye çıkmasıydı olmadı. Artık yeni tip cüce Plütongiller’in isim babasıyız” şeklinde görüş bildirdi.

‘BİLİM SABİT FİKİRLİ DEĞİLDİR’

Clyde Tombaugh’un 1955-73 yılları arasında hocalık yaptığı New Mexico State University astronomi bölümü ise Başkanı Jim Murphy ise, “Her ne kadar Tombaugh’un öğrencileri olarak bizler biraz mutsuzsak da, Püton’un yeni bir sınıfa konması, bilimin statik olmadığını gösteriyor. Yeni araştırmalar ve bilgilerle görüşlerini değiştirebilen bilim sabit fikirli değildir” diye konuştu.

Murphy ayrıca Tombaugh’un 1930’ların teknolojisiyle, ancak 73 yıl sonra son teknoloji teleskoplarla revize edilebilen bir gözlem yapmış olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious