PO, 'tavan fiyat' uygulamasını yorumladı

PO, 'tavan fiyat' uygulamasını yorumladı.13741
  • Giriş : 12.06.2009 / 23:40:00

EPDK'nın akaryakıtta tavan fiyat uygulaması başlatabileceğine dair açıklaması bakın ne dedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), uzun süredir diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğu nedeniyle gündemde olan akaryakıt fiyatlarının, kanuna aykırı şekilde tespit edildiğine karar verdi ve bu kararını ay başında duyurdu.

EPDK, serbest piyasa koşullarına da uymayacak şekilde belirlenen fiyat politikalarında değişiklik yapılması için akaryakıt şirketlerine 20 Haziran'a kadar süre tanıdı.

Yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu sürede durumlarını düzeltmemeleri halinde, EPDK'nın şirketler hakkında soruşturma açabileceği gibi Türkiye çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik tavan fiyat belirleyebileceğini ifade ediyorlar.

Türker, POAŞ ile Pegasus ve HSBC tarafından uçuş programı kazandırma amaçlı yeni kampanyanın tanıtımı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Burada EPDK'nın 2 ay boyunca tavan fiyat uygulaması yapması olabilir. Tavan fiyat aslında tavsiye edilen bir fiyattır" dedi ve ekledi:

"Aslında şu anda piyasada çok ciddi bir rekabet var. Bu tür uygulamalar yapılırken Türk akaryakıt piyasasındaki bayi yapısı dikkate alınmalı. Türkiye'de istasyonların yüzde 99'u bayi işletmeleri, Avrupa'da böyle değil. Akaryakıtın finansman maliyeti farklı. Fiyatlar buna göre oluşuyor. Aslında 20 Haziran'da ne olacağını ben de bilmiyorum."

Türker fiyatların yüksek olmasının kimseye yarar sağlamadığını belirterek, "Bayi fiyatları arasındaki farklar rekabetin ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor. Bayilerin yanı sıra dağıtım firmaları da kârlarından taviz veriyorlar. Biz bilançomuzda motorin için metreküp başına 180 lira olan rakamımızı 110 lirada tutmuşuz. Yani indirimler yapmışız" dedi.

PAZARDAN DAHA AZ DARALMAYI HEDEFLİYORUZ

Türker, "Petrol Ofisi pazar büyürken pazardan daha fazla büyümeyi, bu yılki gibi pazar daralırken de pazardan daha az daralmayı hedefliyor. İlk beş aylık trend bunun böyle çıkacağını gösteriyor" dedi.

Türker, her yıl iki haneli büyüme rakamları gösteren oto LPG'de, bu yıl ilk 5 aylık verilere göre oto LPG'nin yıl sonunda tek haneye gerileyeceğini belirtti.

Türker başka bir soru üzerine de Ceyhan'daki rafineri projesinde lisans alsalar bile 2 yıl önceki fizibilitenin yeniden yapılmasının gerekeceğini kaydetti.

Doğan Grubu'nun diğer bir iştiraki Doğan Yayın Holding'e Maliye tarafından 826 milyon lira vergi cezası kesilmiş ve Maliye'nin söz konusu cezaya ilişkin olarak 915 milyon liralık teminat talebini karşılayamayan şirketin, banka hesaplarına tedbir konmuştu.

Geçen Eylül'de Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında, Deniz Feneri derneği yolsuzluk iddiaları ve Petrol Ofisi'nin rafineri başvurusunun sonuçsuz kalmasıyla ilgili tartışmalar Doğan Grubuyla hükümet arasındaki gerginliği tırmandırmıştı.

Petrol Ofisi'nin Ceyhan'da 5 milyar dolar yatırımla yılda 10 milyon ton kapasiteli rafineri kurmak için 2 yıl önce Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) başvurusundan henüz sonuç çıkmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*