POAŞ'ın borcundan 1 milyar YTL silindi

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Petrol Ofisi, Maliye Bakanlığı yetkilileriyle vergi aslı ve cezalarıyla ilgili dün yapılan ve geç saatlere kadar süren görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzlaşma kapsamında vergi aslında yüzde 50 indirim sağlayan PO, toplam 275,3 milyon YTL ödeyecek.

Petrol Ofisi (PO), Maliye Bakanlığı yetkilileriyle vergi aslı ve cezalarıyla ilgili dün yapılan ve geç saatlere kadar süren görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlandığını açıkladı. Uzlaşma kapsamında vergi aslında yüzde 50 indirim sağlayan PO, toplam 275,3 milyon YTL ödeyecek. Maliye Bakanlığı yetkilileriyle PO temsilcileri arasında dün yapılan ve geç saatlere kadar süren müzakereler uzlaşma ile sonuçlandı. Söz konusu uzlaşmaya göre, vergi aslında yüzde 50 indirim uygulanacağı ve her şey dahil olmak üzere toplam ödeme tutarının 275 milyon 316 bin YTL olacağı vurgulandı. Açıklamada, "Şirketimizin düzenli olarak vergilerini ödemesine, iştiraklerinin rutinin dışında hiçbir önemli vergi uyuşmazlıklarının bulunmamasına, ortağımız Doğan ailesi mensuplarıyla Doğan Grubu iştiraklerinin her yıl açıklanan en yüksek vergi verenler listesinde yer aldığının ve bu durumun hem devlet hem de kamuoyu tarafından taktirle karşılandığının bilinmesine rağmen, şirketimiz ve ilişkili taraflar beklenmedik bir şekilde ve hak etmediği bir uygulamayla karşı karşıya kalmış ve bazı basın kuruluşları da bunu fırsat bilerek, olduğundan farklı göstererek menfaat sağlama yoluna gitmeyi tercih etmişler ve mesnetsiz bir karalama kampanyasına girişmişlerdir" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, söz konusu gelişmelerden en büyük zararı PO'nun başta yerli ve yabancı küçük ortaklar olmak üzere pay sahiplerinin gördüğüne işaret edildi. Açıklamada, bu kapsamda dava sürecinin uzun sürerek bir çok belirsizliği de beraberinde getireceğine işaret edilerek, "Subjektif ve art niyetli haberlerin bilgi kirliliğine yol açmaya devam edebileceğini, bunun spekülasyona ve manipülasyona, dolayısıyla haksız kazanca zemin hazırlayacağı" belirtildi.

NEDEN CEZA KESİLMİŞTİ?

Ancak bugün 275.3 milyon YTL ceza için maliye ile uzlaşan PO'nun asıl cezasını 1,2 milyar YTL olduğu faiziyle birlikte bu rakamın 2 milyar YTL'ye kadar çıkabileceği konuşuluyordu. Bu ceza 2000 yılında özelleştirildikten sonra devlete olan borcunu ödemek için bankalardan kredi çeken POAŞ'ın yeni sahipleri, develüasyonlar nedeniyle oluşan 300 trilyon liralık kur farkını gider olarak deftere kaydedip, şirket birleşmesinden sonra bilançolarına 1,2 milyar YTL'lik zarar olarak aktarmasından kaynaklanıyordu. Bu zarar 2003, 2004 ve 2005 yılı bilançolarında da büyüyerek yansıtılmış ve Gelirler Kontrolörleri'nin 2006 yılında şirket defterlerinde yaptıkları incelemeler sonucunda sözkonusu yasa dışı işlem tespit edilmişti. İşlemi, Vergi Kanunu'na aykırı bulan kontrolörler devletin sadece ilk yıl için 1,2 milyar YTL'lik zarara uğradığını raporlarına yansıtmış, zaman aşımı riskine karşın

vergi kaçağını cezasıyla birlikte tahsil etmek için düğmeye basmıştı. Maliye yetkilileri, ilgili vergi dairesine cezanın tahsil edilmesi için gerekli emri verdiler. Maliye'nin kestiği cezanın haksız olduğu ve Gelirler Kontrolü'nün yazdığı raporun hukuka aykırı olduğunu iddia eden POAŞ yönetimi ise cezayı ödemek yerine uzlaşma için bakanlığa başvurmuştu. Konu, 30 Nisan'da toplanan Merkezi Uzlaşma Komisyonu'nda ele alındığında komisyon, POAŞ'a borcun yüzde 60 oranında silinmesini önermiş ama POAŞ yetkilileri bu teklifi reddederek, cezanın daha da aşağıya çekilmesinde ısrar etmişti. Bu süreç sonrasında ise normalde bir kez yapılması gereken sonrasında mahkemeye götürümesi gereken uzlaşma görüşmeleri genel teamüllerin aksine bir kez daha yapıldı. Sonuç olarak maliye ve POAŞ faizleri ile birlikte 2 milyar YTL'yi bulması beklenen bir ceza yerine vergiye esasın yarısı olan 275,3 milyar YTL'de uzlaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious