Polat, Fenerbahçe'ye kinin nedenini açıkladı

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Fenerbahçe Kulübü'ne karşı duyulan nefretin altında yatan nedenin, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım yönetiminin tarz ve tutumu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Futbol Extra Dergisi'nin bu ayki yayınlanan sayısına çarpıcı açıklamalarda bulunan Polat, Fenerbahçe Kulübü'nün aslında kıskanılacak konumda olduğunu belirterek, "Fenerbahçe gibi bir kulüpten neden bütün Türkiye nefret etsin? Böyle bir şey olabilir mi? Kıskanılacak hale gelmiş bir kulüpten neden nefret edilsin? Bugün herkes Fenerbahçe'ye ve Aziz Bey'in yaptıklarına imrenmeli diye düşünüyorum. Ama bunun yerine ortada bir nefret var onlara karşı. Bence kendilerine şu soruyu sormaları lâzım: "Son 8 senedir verdikleri mesajların, rakipleri hakkında açıkladıkları görüşlerin altını çizsinler ve bir baksınlar. O zaman milletin F.Bahçe'ye neden bu kadar kızgın ve nefret dolu olduğunu daha iyi anlarlar" diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın görevi bırakma kararının gündemi değiştirme amacıyla yapıldıysa bunun neticesinin alındığını belirten Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence Aziz Yıldırım'ın kararı ile gündem değişti. Ama gerçekleri değiştiremedi. Çünkü Galatasaray şampiyon oldu. Aziz Bey'in kalması halinde tavrını ve üslubunu değiştirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü F.Bahçe Türkiye'nin en büyük kulüplerinden biri, 100 yıllık kulüp ve Türk futboluna katkıları çok fazla, çok sevilen bir kulüp. Büyük bir taraftar kitlesi var. Bu kadar büyük bir kulüpten ne yazık ki F.Bahçeli olmayan herkes nefret ediyor. Hatta bazı F.Bahçelilerin de yönetimden ciddi şekilde nefretleri var. Hiç kimsenin insanları bu kadar büyük bir kulüpten nefret ettirmeye hakkı yok. Yıldırım görevde kalırsa, mevcut yönetim tavrını ve üslubunu değiştirip, felsefesini biraz daha sevgi ve hoşgörü üzerine kurması lâzım."

-"AZİZ YILDIRIM'IN AYRILMASI BÜYÜK KAYIP"-

Sarı-lacivertli Kulüp'ten Aziz Yıldırım'ın ayrılmasını büyük bir kayıp olacağını niteleyen Polat, "Esasında baktığınız vakit Aziz Bey'in Fenerbahçe'ye çok ciddi katkıları olmuştur. Bu takımı nereden aldı, nereye götürdü, buna bakmak lâzım. Sportif başarı belki bu dönemde elde edilemedi, ama bence çok güçlü bir kulüp oluşturdu. Özellikle stat olayı, mâli imkanlarının yükselmesi küçümsenecek şeyler değil. Düşünün bir Galatasaray 10 senedir bir stat yapmaya çalışıyor ama hâlâ başlayabilmiş değil. Seyirci kalitesi arttı Fenerbahçe'de. Stada giriyorsunuz, karşınızda 50 bin kişi ve hepsinin üstünde formaları var. Bu muazzam bir olay. Kolay şeyler değil bunlar. Ben Aziz Yıldırım'ı başarılı buluyorum ve bence ayrılmasının Fenerbahçe kulübünün şu kısa dönemde aleyhinde olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Polat, Aziz Yıldırım'ın görevi bırakma kararını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini kaydederek, "On defa düşünüp bir kere karar vermek gerekir. Bence Aziz Bey şampiyonluğu kaybetmenin duygu yoğunluğundan kendini arıtmadan karar verdi. Bu kararın ardından pişmanlık duyduğunu düşünüyorum." dedi.

-"FENERBAHÇE'YE ÇOK FAYDAM OLDU"-

Sarı-kırmızılı kulüpte ikinci başkanlık görevini yürüten tecrübeli yönetici, Fenerbahçe Kulübü'ne değişik konularda çok faydasının dokunduğunu vurgulayarak, "Aziz Yıldırım ile geçmişte karşılaştığımız vakitlerde sohbetlerimiz oldu. Bazı tavsiyelerde bulundum. Aramızda Fenerbahçe'ye yarar sağlayacak böyle bazı görüşmeler oldu ama bunu benim gündeme getirmem şık olmaz. Aziz Bey söylemek isterse o söyler. Tabii ki bunlar manevi bir yardımdı. Daha önce Aziz Bey'e Fenerbahçe ile ilgili bazı tavsiyelerimiz faydalarımız oldu. Bunun detayını anlatmak istemiyorum, çünkü bu Aziz Bey'le ikimizin arasında bir konuşmaydı" dedi.

Polat, Galatasaray'ın şampiyon olmasının ardından Sarı-lacivertli kulüpten hiç kimseden bir kutlama mesajı almadığına sitem ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben, onlar şampiyon oldukları zaman kutlamıştım. Ben yönetimde değildim ve iki sezon önce F.Bahçe şampiyon olmuştu. G.Saray şampiyon olamadığı için üzüldüm ve Şamdan'a gittim. İçeride en az bin tane Fenerbahçeli vardı ve çoğunu da tanıyorum. Hepsinin üzerinde Fenerbahçe forması vardı. Sabahın 6'sına kadar bin tane Fenerbahçeliyle şarkılar söyleyerek eğlendik. Hem kutladık, hem de kutlamayı birlikte yaşadık. Hiç de rahatsızlık duymadım açıkçası. Keyif de aldım. "

-"MİLLİ DAVA DEDİLER, GÖREVİ KABUL ETTİM"-

Sarı-kırmızılı kulüpte yönetime girme gibi bir düşüncesinin bulunmadığını vurgulayan Polat, seçim sürecinde yaşananları şöyle özetledi:

"Benim yönetime girme gibi bir niyetim yoktu. Açıkçası son gün oturduk konuştuk, hesabını kitabını yaptık, seçim çok riske giriyordu Özhan Bey açısından. Yani Özhan Başkan'ın kazanması ucu ucuna görünüyordu. Öyle bir durumda Yiğit Şardan ekibi kazanırsa bende Galatasaray'ın biraz maceraya sokulacağı düşüncesi hasıl oldu. Ondan sonra da şu anda isimlerini açıklamak istemediğim, çok önemli iki kişi, bunun bir milli dava olduğunu, Galatasaray'ı bu durumda yalnız bırakmamamız gerektiğini vurgulayarak benim mutlaka görev almam gerektiğini söyledi. Sonra babamla konuştum, o da aynı yorumu yapınca teklifi kabul ederek girdim. Kulüp ciddi bir erozyona doğru gidiyordu. Kamuoyundan yönetime girmem konusunda baskı gelince, Özhan Bey yönetimi seçilmiş olsaydı bile bir ayağı eksik hissiyatıyla bir güven eksikliğine düşebilirdi. Galatasaray'ın son 10 yıldaki borçlanma sürecinde payı olan arkadaşlarımız muhalefet kanadı olarak ortaya çıkan bu ekibin içindeydi. Dolayısıyla yapabildikleri, yapabilecekleri bir şeyler olsaydı daha önce de yaparlardı. Bu nedenle, kazanmaları halinde G.Saray'da sıkıntıların daha büyük olacağı kanaatindeydim."

-"BAZI YANLIŞLIKLAR YAPTIM"-

Şampiyon olduktan sonra yapmış olduğu bazı davranışlardan dolayı kendisini eleştirdiğini kaydeden Polat, "Şampiyonluktan sonra yaptığım bazı davranışlardan dolayı da kendimi eleştirdim. Tribünlere saat gösterme olayını o kadar abartmamalıydım. "20.45'te şampiyon olacağız" dedik ve olduk. Şampiyonluk kutlamasında bu saati bir-iki kere söyleyebilirdim ama bu kadar tekrarlamam yanlıştı. Bunun tek nedeni vardı o da Fenerbahçe Stadı'nda gördüğümüz o muamele. Ondan dolayı ortam bu kadar sertleşti. Kimse inanmadı bize, nerdeyse herkes dalga geçti. Bırakın dışarıdakileri, kulübün içinde de bu konuda inanmayanlar çok oldu. Vallahi F.Bahçe eğer şampiyon olsaydı bırakın saat göstermeyi, herhalde beni bombardımana tutarlardı. Ama hamama giren terler. Bu bir riskti. F.Bahçe'nin şampiyon olma ihtimali kağıt üzerinde bizden yüksekti. Ama benim o sözlerim bizim takımı motive etmek için olduğu kadar Fenerbahçe takımını da strese sokmak ve Denizlispor'u de motive etmek amacını taşıyordu. Üç takımın futbolcularıyla konuşun, bence o sözler amacına ulaştı. " dedi.

20.45'te şampiyon olacağız açıklamasının aslında bir tesadüf olduğunu belirten Polat, bu güzel tesadüfu şöyle yorumladı:

"Son maçtan önce basın toplantısı düzenliyorum, bu toplantı sırasında "Maçlar 20.45'te bitiyor ya biz de 20.45'te şampiyon olacağız, göreceksiniz" dedim. O basın toplantısından sonra baktık ki herkes 20.45'i manşet yapmış. "Tamam" dedim, "Simge bu." 20.45 basın toplantısında o anda aklıma gelen bir söylemdi. Öncesinden tasarlanmış bir şey değildi. İyi bir tesadüf oldu aslında. Ve ardından Daum'un gazetelere yansıyan konuşmalarında rakibimizin bu tuzağa düştüğünü gördüm. Daum'un açıklamalarından korktuğunu anladım. Aslında son dakikada Appiah'ın topu biraz yandan gitse Fenerbahçe şampiyon olacaktı. Yani Allah bize yardım etti. "

Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe ile Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynadıkları karşılaşmayı yöneten hakem Cüneyt Çakır'ın kendilerini adeta ince ince doğradığını öne süren Polat, " Herkes Cüneyt Çakır iyi maç yönetti dedi, ama bence Galatasaray hakem tarafından ince ince doğrandı. Türkiye'de Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu'nun değerlendirmelerine önem veriyorum. Onlar maçı tekrar izlesinler ikisi de benim söylediklerimin aksine birşey söylerlerse Cüneyt Çakır konusundaki iddiamı, sözümü geri alırım. Biz görev geldiğimiz zaman Fenerbahçe maçlarındaki hakem hataları gündemdeydi. Ama daha sonra Fenerbahçe maçı hariç, Galatasaray'ın aleyhine maçı etkileyecek bir hakem hatası olmadı. Fenerbahçe'nin lehine de olmadı. Biz geldikten sonra hatalar minimuma indi. Hakemlerin formsuzluğu ortadan kalktı." diye konuştu.

-"FENERBAHÇE, GALATASARAY'IN ÇOK GERİSİNDE"-

Rakipleri Fenerbahçe'nin sportif başarı bakımından kendilerinden çok geride olduğunu belirten Polat, "Onlar bizi stat olayı ve mâli konularda geçtiler. Ama onun dışında ben de Ergun Gürsoy'un bu ifadelerini kullandım Fenerbahçe için. "Fenerbahçe bu anlamda bizi çok geride bıraktı" diye. Ama geneline baktığınız vakit, sportif anlamda rakibimiz bizim çok gerimizde. Ama şu stat ve mâli konuların dışında biz her anlamda Fenerbahçe'nin önündeyiz diye düşünüyorum. Hem de çok. Taraftar sayısında da F.Bahçe'nin önündeyiz. Üç tane GSM operatörü var. Bu konuda çok basit ve çabuk şekilde kamuoyu yoklaması yapabilirler. Herkes tutuğu takımı mesajla belirler, olur biter. G.Saray yüzde 35 ise F.Bahçe yüzde 30'larda filan olur" dedi.

Adnan Polat, Türk futbolundaki yabancı sınırlaması ile ilgili bir soruya ise, "Yabancı kontenjanı konusunda bir değişiklik yapılacaksa bir geçiş süresi koyup öyle yapmak lazım. Bir anda serbest bırakmayalım. Kademeli olarak yükseltelim. Serbest olmalı ama kademe kademe gitmeli. Önce tecrübe edilmeli, sonra yabancı sayısı serbest bırakılmalı." diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious