Polat: Bzi vurmaya çalışıyorlar

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu aylık olağan toplantısı, Hilton Otel'de yapıldı. Polat, toplantıda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski yönetici ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ev sahipliğinde Hilton Otel'de yenilen yemeğin ardından yapılan toplantıya, kulüp başkanı Özhan Canaydın, 2. başkan Semih Haznedaroğlu, başkan yardımcısı Adnan Polat, yöneticiler Mehmet Helvacı, Ahmet Dedehayır ve Haldun Üstünel katıldılar.

POLAT DERT YANDI

Toplantıda söz alan Adnan Polat, birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, ”Galatasaray'a dışarıdan ciddi darbeler vurmaya çalışan kişiler var” dedi. Yönetim olarak duruşlarını bozmadıklarını söyleyen Polat, “Özellikle camiamızdan bu dönemde destek vermesini istiyoruz. Birlik ve beraberlik esas zor günlerde ortaya konmalıdır. Sizlerin desteğinize çok ihtiyacımız var.

Daha güzel, keyifli günlerimiz olacak. Bizler gelip geçiyiz ama Galatasaray her zaman dimdik ayakta duracak. Finansman meselesi çözüldüğünde Galatasaray'ın önünde hiç bir problem kalmayacak” diye konuştu.
Adnan Polat, Galatasaray'da finansal tabloların yönetime yansıttığı sorunlar bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bir yerde maddi sorunlar varsa kafanızı bu sorunlara ayırmaktan, kafanızı başka sorunlara ayıramazsınız.

Biz şu anda Galatasaray'ın dağ gibi sorunlarıyla mücadele ediyoruz. Galatasaray'da çalışan tüm personellerin, amatör sporcuların, profesyonel futbolcuların alması gereken transfer ücretleri ödenmiştir. Geçmişte 10 yıl içinde herhangi bir nedenle futbolculara UEFA nezdinde olan borçlarımızın tamamı ödenmiştir. Sadece Ribery davası var, onda da alacaklı biziz.”

“HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

Polat, özellikle Futbol ve basketbolda geçtiğimiz ay arzu ettikleri neticeleri alamamalarının, kendilerini çok büyük hayal kırıklığına sevk ettiğini söyledi. “Dünyanın sonu gelmiş, Galatasaray bitmiş gibi bir tablo çiziliyor” diyen Adnan Polat, “İçinde bulunduğumuz şartlar çok kolay değil, bu şartlarda nakit akışını, mali tabloları yürütmek zor oluyor, ama yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

“RİVA İÇİN DİRENİYORUZ”

Riva Projesi ile ilgili bilgi veren başkan yardımcısı Polat, Riva'nın düşündükleri şekilde satışı ve hasılat paylaşımı gerçekleştirdiğinde, tek başına tüm mali sorunları çözebileceklerini anlattı. Polat, ayrıca buradan elde edilecek gelirle Florya'da üst hakkına sahip oldukları yeri satın alabileceklerini, böylece de şu anda en az Riva arazisi kadar değerli bir yere sahip olacaklarını kaydetti.

Şu anda Riva için buldukları değerin 140 milyon dolar olduğunu anlatan
Polat, şöyle konuştu: “Biz Riva'yı satarsak Galatasaray'ın bütün problemlerini çözeceksek, bunu yapacağız. Eğer bu olmuyorsa, yönetimde sıkıntı yaratmasına rağmen bu araziyi satmayı düşünmüyoruz. Biz o sıkıntıyı çekmeye razıyız. Yeter ki, o arazi fiyatı ve ödeme koşullarını bize temin etsin. Bu satış bir sene gecikti, dayanma gücümüz olsa ben biraz da dayanalım dedim. Geçen sene değeri 70 milyon dolardı, bu sene değeri 140 milyona çıktı. Karadeniz yolunun Avrupa'ya geçmesi için 3. köprü yapılabilir. Bu köprü bizim arazimizin 1 kilometre yanından geçebilir, böyle bir şey olursa bizim arsamız daha değerli olur. Biz direneceğiz, görüşmeler kestirip, atılmış değil süreç devam ediyor. Bu satış bir ay sonra da, 1 gün sonra da olabilir. Farklı yatırımcılar da gelmeye başladı. Arzu ettiğimiz nakit şartları gerçekleşmeden imza atmayacağız. Arazinin hakkını yüzde yüz vermemiz gerektiği kanaatindeyim.”

Adnan Polat, geçtiğimiz toplantı tutanaklarında bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu gördüğünü belirterek, “Yönetim Kurulu toplantıları bazen yapılamıyor. Ama 7 yönetim kurulu üyesinden oluşan İcra Kurulu toplantıları son bir yılda 52 kez yapıldı. Bundan da tüm yönetim kurulu üyeleri haberdar ediliyor.”

BAŞKAN PROJEYİ TANITTI

Kulüp Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe'de yapmayı düşündükleri Stat Projesi ile ilgili çizimleri gösterdi.
Bu projenin başlamasını “Bizim için bayram olacak” diyen Canaydın, “Bugün Stuttgart'taki ASF Firması stat konsepti ile ilgili bazı çizimler gönderdi. İyi bir Galatasaraylı olan Türk Mimar Mete Arat bize gönderdi. Bu konsepti ilk defa Divan Kurulu'na takdim ediyoruz” ifadesini kullandı. Özhan Canaydın, Nisan ayı içinde avam projenin biteceğini, Mayıs sonu itibariyle ihalesinin yapılacağını belirtirken, “İhalenin bekleme müddeti var. Bundan sonra başlamış olacak. En büyük endişe Seyrantepe Arazi'sinin imar izni ile ilgilidir. TOKİ özel bir kanunla kurulmuştur ve özel haklara sahiptir” diye konuştu.

Canaydın, ayrıca statla ilgili genel kurul yapmayı düşündüklerini de açıklarken, 9 Mayıs'taki Divan Kurulu toplantısına daha detaylı planlar ve hazırlanacak maketi de getirebileceğini söyledi. Yeni stat ile ilgili sürecin hızlı bir şekilde sürdüğünü anlatan başkan Canaydın, zaman zaman problemler olduğunu ama bunların üstesinden geldiklerini dile getirdi.

DERVİŞ ESPRİSİ

Canaydın'ın, ASF Firması'nın gönderdiği çizimlerin toplantıya geç gelebileceğini belirtmesi üzerine, bir üye “Bekleriz, 5 senedir bekliyoruz” diye seslenmesi üzerine Başkan “Bekleyen derviş muradına erermiş” diye espri yaptı.
Resimlerin ve stadın olacağı bölgenin haritanın gelmesi üzerine bazı üyelerin “Oooooo” diye bağırmaları dikkati çekti.

YARSUVAT ELEŞTİRDİ

Canaydın yönetimine eleştirilerde bulunan Divan Kurulu eski başkanı Duygun Yarvuvat, Canaydın'ın medyada “Keyfim istediği sürece başkan olurum” dediğini hatırlatarak, “Sayın başkan, keyfiniz istediği sürece değil, genel kurul üyelerinin istediği sürece başkan olursunuz” dedi. Yarsuvat, Galatasaray'ın iyi değil, “Hasta” olduğunu ileri sürerek, ”Burada Futbol takımından değil, oynadığı oyunlardan da bahsetmiyorum, Futbolu sadece oyunla da kazanamıyorsunuz, buna itirazımız yok.

İdaresizliğe eleştirim var. İyi idare ederseniz, bu gibi küçük olayların üstesinden gelebilirsiniz” ifadesini kullandı. Adnan Polat'ın, “Mali problemlerle uğraşıyoruz” dediğini hatırlatan Duygun Yarsuvat, “Mali problemleri kim çıkarttı? Aynı sezonda 30 yabancı alıp, 26'sını yollarsanız, bir sene de 60 milyon dolar içeri girersiniz” diye konuştu. Seyrantepe Projesi'ne de eleştirilerde bulunan Duygun Yarsuvat, ”Görüyorsunuz 5 senedir Seyrantepe bu halde. Ancak zannetmeyin ki bu başlayacak. 40 yıllık Galatasaray Adası su adası oldu, korkum şimdi Seyrantepe denilen yerin Sutepe olmasıdır” şeklinde konuştu.

Canaydın ise toplantı sonunda yaptığı açıklamada, “Galatasaray'da görev alınmaz, verilir. Bu görevi veren yüce genel kuruldur, hepimizin boynu onun önünde kıldan incedir” dedi. Anıl Büyükeroğlu ise Ali Sami Yen Stadı Projesi'ne 10 yıl önce “Eskiz” ile başladıklarını ve bunca zaman sonra aynı yere döndüklerini söyledi. Galatasaray'a ”Hasta” diyemeyeceğini kaydeden Büyükeroğlu, şu anda bulundukları durumu ”Tıkanma” olarak değerlendirebileceğini ifade etti. Başkan Canaydın'ın kendi eleştirisini kendisinin yapması gerektiğini dile getiren Büyükeroğlu, “Kendisi iyi bir insan ve iş adamı olabilir ama iyi bir kulüp yöneticisi değildir” dedi.

Büyükeroğlu, Canaydın'ın kongrede kendisini “İbra” etmeyen isimlerle özel toplantılar yaparak gizli bilgileri aktardığını anlatırken, başkan Canaydın'ın Divan Kurulu üyeleri için daha önce söz verdiği toplantıyı yapmasını talep etti. Özdemir Kalpakçıoğlu ise Galatasaray'ın çivilerinin çıkartıldığını iddia ederek, bunun devam etmesi halinde toparlanamayacaklarını söyledi.

YÜZME KARIŞTIRDI

Hayri Kozakçıoğlu, Türk sporunda kavgaları, savaşları bırakmaları gerektiğini dile getirerek, “Havuzda Fenerbahçe'nin Ukraynalı sporcular getirdiğini söyleyip protesto ediyoruz. Ama biz de geçmişte Macar sporcuları getirtip, Galatasaray adına yüzdürdük. Çinli sporcu da gelmiştir. Bunu da unutmayalım” dedi. Kozakçıoğlu'na yanıt veren divan üyesi ve yüzme antrenörü Yılmaz Özüak, Macar sporcuların Galatasaray'a geldiğini, ancak onların Türk olarak yarışmadığını dile getirip, katıldıkları organizasyonun puanlı bir yarış olmadığını vurguladı.

Özüak, bu terörü havuza kendilerinin getirmediğini ifade ederek, rakiplerinin bunu başlattığını iddia etti. Ukraynalı sporcuların Fenerbahçe'ye 300 puan kazandırdığını dile getiren Özüak, “Eğer onlar olmasaydı biz 200 puanı geçip şampiyon olacaktık” dedi.

BAŞKANLAR YEMEKTE BULUŞTU

Divan Kurulu toplantısı öncesinde, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün üyelere verdiği yemekte başkanlar buluştu. Sarıgül ile birlikte aynı masada Özhan Canaydın, eski başkanlar Ali Tanrıyar, Faruk Süren ve Mehmet Cansun yemek yediler. Grup, yemek öncesinde birlikte fotoğraf çektirdi.

TARAFTARLAR EŞİTLİK VE ADALET İSTİYOR

Bu arada toplantıya gelen yaklaşık 10 kişilik bir grup Galatasaraylı taraftar, Divan Kurulu Toplantısı'nda bildiri dağıtarak “Eşitlik ve Adalet” istedi. Taraftarlar, dağıttıkları bildiride, “Yıllardan beri kulübümüzde sorun olan liseci zihniyet ile taraftarlar arasında ayrımcılık ve haksızlıklar davam etmektedir. Galatasaray'a 100 bin üye kaydedilmeli ve şimdiki gibi 100'er YTL aidat değil, 1000'er dolar alınarak her yıl 100 milyon dolar gelir elde edilsin istiyoruz” dediler.
“Kulübümüze üye olma isteğimizi haykırmak istiyoruz” diyen taraftarlar, ”Üye olup, kulübümüze üye olmamamız için daha bir çok yokuşu önümüze sürenlere artık Dur diyelim. Üye olabilmemiz için eşitlik istiyoruz” şeklinde konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious