Polatlı'da 'Züğürt Ağa vakası'

Polatlı'da 'Züğürt Ağa vakası'.16873
  • Giriş : 07.08.2008 / 21:40:00

Polatlı'nın Sazılar köyünde Züğürt Ağa filminden esinlenen muhtar, kuraklıkla pençeleşen köyüne dikkat çekebilmek için köyü satılığa çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuraklık nedeniyle zor günler yaşayan Sazılar köyünün muhtarı çareyi, Şener Şen'in başrölünü oynadığı ''Züğürt Ağa'' filminde olduğu gibi köyü satılığa çıkarmakta buldu. Ancak bir süre sonra muhtarın bunu yetkililerin dikkatlerini çekmek için yaptığı ortaya çıktı.

Geçim kaynağı büyük oranda sulu tarım ve tahıl üretimine dayanan Sazılar köyü sakinleri, Porsuk çayının kuruması üzerine zor duruma düştü. Önceki yıllara oranla kuraklığın etkisi daha fazla hissedilen Sazılar köyünde Porsuk çayının da kurumasıyla sulu tarım neredeyse yapılamaz hale geldi. Sazılar köylüleri yeterli gelir elde edemeyince bankalara olan borçlarını da ödeyemez hale geldi.

Zor duruma düşen köylülerin imdadına muhtar Recai Kula yetişti. Züğürt Ağa filminden etkilenen muhtar Kula, köyün satılık olduğunu basına duyurarak yetkililerin dikkatini çekmeyi başardı. Sazılar köyünün satılık olduğunun basında yer alması üzerine köye olan ilgi bir anda arttı. Muhtar Kula amaçlarının köyü satmak değil, zor duruma düşen köylüye yardım etmek olduğunu dile getirerek, ''Bu şekilde köyün durumuna dikkat çekmek istedik.'' dedi.

Muhtarın köylerini satılığa çıkarmasından pek de rahatsız görünmeyen Sazılar Köyü sakinleri, muhtara destek vererek, ''Tabii ki köyümüz satılık değil. Ancak bizim de halimiz ortada. Devlet bize gereken ilgiyi göstermesi lazım. Kuraklık bizleri zor duruma düşürdü. Bu yolla sesimizi duyuran muhtara destek veriyoruz.'' şeklinde konuşuyor.

Köylü Fuat Aksoy, ''Yaptığımız masrafı karşılayamıyoruz. Ektiğimiz soğan susuzluk nedeniyle yüzde 70 civarında azaldı. Kuraklık ve susuzluk nedeniyle zor durumdayız.'' dedi.

Başka bir köylü Behzat Koç ise, kuraklığa dikkat çekmek için başka çare bulamadıklarını söyleyerek, ''Başka çaremiz yoktu. Muhtarın bu hareketini destekliyoruz. Yetkililer bize yardım etmez ise borçlarımızı ödememiz zor görünüyor.'' şeklinde konuştu.

Köy için adeta hayat kaynağı olan Porsuk çayının ise büyük oranda kuruduğu görüldü. Kanallara su verilemezken, dere yataklarına yakın bölgelere ekilen soğan tarlaları da sulanamaz hale geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*