Polis, 5 ayrı dil öğreniyor

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Turizm kenti Antalya'da polis memurlarına, turistlerle daha rahat iletişim kurabilmeleri için 5 dalda yabancı dil kursu veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle Antalya Havalimanı'nda görev yapan polis memurlarına İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça dil eğitimi verilirken 5 dilde bastırılan küçük el kitapçıkları, Antalya'da görev yapan tüm polislere verilecek.
Toplum Destekli Polislik çalışmaları neticesinde, polise yönelik eğitim çalışmalarının devam ettiğini ifade eden havalimanından sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cemil Tombul, asgari düzeyde de olsa turizm kentinden görev yapan polislerin dünya dillerinden bazılarını bilmelerinde fayda olduğunu söyledi. Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak her türlü güzelliğin kaynağının eğitim olduğunun bilincinde olduklarını belirten Tombul, Antalya polisi olarak sezon dışı zamanı değerlendirmek için eğitim planı yaptıklarını ifade etti. Bu kapsamda Havalimanı Şube Müdürlüğü'nde eğitim planlaması olarak ilk anda İngilizce ve Almanca ağırlıklı olmak üzere, personele kurs vermeye başladıklarını söyledi.

Turizm kenti Antalya'yı ziyarete gelen yabancıların ilk ve son olarak polisle karşılaştığını anlatan Tombul, polisin bu vatandaşlara yardımcı ve yol gösterici olması için konuştuğu dili bilmesi, anlaması gerektiğini belirtti. Tombul konuşmasına şu şekilde devam etti: "Toplum Destekli Polislik çalışmaları polislerin Antalya'ya gelen yabancılara vereceği imaj ve bırakacağı izlenimler, Türk Kültürü'ndeki misafirperverliği ile güler yüzü yansıtacaktır."

Tombul, başta İngilizce olmak üzere Almanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça dillerinde kurslar verileceğini ifade etti. Farklı kurumlardaki ileri derecede yabancı dil bilgisine sahip kişiler tarafından 250 personele temel dil eğitimlerinin verildiğini anlatan Tombul, yabancı dil bilgisi olan personelin verilen eğitimlerle lisanlarını geliştirmelerinin sağlanacağını söyledi.

Ayrıca Antalya'ya gelen turistler ile kolay iletişim kurmaları için tüm personele İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Arapça dillerine çevrilmiş 'Polisin Yabancı Dil Kitabı' verileceğini belirten Tombul, bu kitapçığın polisin günlük hayatta kullanacağı konuşmaları içerdiğini söyledi. Verilen kursun oldukça iyi olacağını belirten polisler ise kurslardan oldukça memnun olduklarını söyledi. Daha sonra İngilizce eğitim alan personel toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious