Polis, desteklenmeli!

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, polislerin sürekli çirkin işlerle uğraştıkları için üzerlerine psikolojik bir ağırlık çöktüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çeşitli İnceleme ve açılışlara katılmak üzere memleketi Aydın’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Koç, Aydın Polis Mesleki Eğitim Merkezi (POMEM)’nin yeni bina ve birinci eğitim dönemi açılışına katıldı. POMEM’in yeni binasında gerçekleşen törene Aydın Valisi Mustafa Malay, Eski Bakanlardan Nahit Menteşe, AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Rıza Acar, Ahmet Ertürk, Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan, çok sayıda davetli ve polis öğrencileri katıldı.

Aydın POMEM Müdürü Fahrettin Kahyaoğlu, açılış konuşmasında 1955 yılında inşaatına başlanan yeni tesislerin 500 öğrenci kapasitesine göre tamamlandığını söyledi. Kahyaoğlu, 62 bin 200 metre karelik alan üzerine kurulan 14 bin 600 metre karelik kapalı alanda polis meslek eğitim merkezi olarak hizmet vereceklerini ifade etti. Kahyaoğlu, POMEM’de 133 görevli personel ile görev yapacaklarını belirterek, "Bu yıl ilk kez okulumuz KPSS’den 65 ve üzeri puan almış 4 yıllık üniversite mezunlarından polis olmak için müracaat eden adaylardan mülakatla öğrenci kabul etmiştir. Bu süreçlerden geçerek okulumuza girmeye hak kazanan 413 öğrenciye 6 aylık polis meslek eğitimi tarafımızdan verilecektir." diye konuştu.

Bakan Atilla Koç da konuşmasında daha 28 yaşında iken Konya Emniyet Müdürlüğü görevini yürüttüğünden bahsetti. Koç, bu yüzden emniyet teşkilatının sorunlarını bildiğine değindi. Koç, bu meslekte çalışanların hep çirkin işlerle uğraştıkları için bir psikolojik durum içerisine girdiklerini kaydetti. Bu psikolojik durumun ortadan kaldırılması içim bu mesleğin eğitiminde sürekliliğin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Koç, "Yalnız bu da yetmez. bu mesleğin mensuplarının biraz daha fazla, ama tabi kanunlar içerisinde kalmak şartı ile biraz daha fazla desteklenmeleri lazım. Ben bir senede Amerika’da tahsil yapma imkanı buldum bakanlığım sayesinde. Orada bir şey dikkatimi çekti. Bir bankacıya laf etmiyorlar, ne filmler de, ne şurda burda. Bir de papazlarına, doktorlarına ve polislerine laf etmiyorlar. Ve bunlara toplumun dört sütunu diyorlar. O filmler de gördüğünüz her şeyi bulunan polis tipi ve her şeyin hakkından gelen namuslu polis tipi yok gerçekte. Ama bunu bilerek böyle yapıyorlar. Amerika’da her yıl 2 bine yakın banka iflas ediyor. Ama bizdeki gibi mevduat sahipleri bize gelmiyor. Polis de yüzde yüz başarılı değil. Orada yüzlerce polis gangsterler tarafından özellikle yol aramalarında öldürülüyor. Tüm bunları ne televizyonlarda, ne gazetelerde göremezsiniz." ifadeleri kullandı.

Atilla Koç, aslı astarı olmayan bir takım promosyonların olamayacağını sözlerine ekledi. Koç, son yıllarda Türkiye’de bu iş için çok büyük gayretlerin sarf edildiğinden söz etti. Tüm yapılanlara rağmen hala bazı dedikoduların siyasetçi ve bu mesleğin içerisinden olan insanlar tarafından yapıldığını kaydeden Koç, "Bunlar yanlış. Aslında yanlış olan İstanbul’da İstanbul’un ihtiyaçlarını karşılayacak ve dünya standartları kadar polis yok. Bunu sağlamak için gayret göstermeliyiz. Bu gibi meselelerden ötürü siyasi rant sağlamak kimseye fayda göstermemiştir, göstermeyecektir. Ama biz iktidar olarak ve iç işleri bakanlığı olarak sizlerin iyi yetişmesi için elimizden geleni yapmak boynumuzun borcu." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious