Polis, eskal programindan suçlulari yakaliyor

  • Giriş : 14.11.2005 / 00:00:00

BURSA - Teknolojik imkanlari kullanmayi iyi bilen polis, 5 ay içerisinde 48 olayin üzerindeki sir perdesini aralamayi basardi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Herhangi bir olay karsisinda elde edilen en küçük bir detayi bilgisayar ortaminda degerlendiren Bursa Emniyet Müdürlügü'ne bagli Kimlik Tespit ve Olay Yeri Inceleme Sube Müdürlügü ekipleri için herhangi bir olaya karisan süphelinin eskali büyük önem tasiyor. Faili meçhul bir olay karsisinda gerek magdur gerekse taniklarin verdigi süpheliye iliskin tüm bilgiler uzman ekip tarafindan önce bilgisaya aktariliyor. Bu ayrintilar ardindan sistemdeki 10 bin sabikalinin bilgileriyle karsilastiriliyor. Tek tusla yapilan bu islem sayesinde istenilen sonuç ise aninda ortaya çikiyor. Verilen eskale uyan sabikalilarin fotografli albümünü en aza indirilerek ekranda belirince magdur veya taniklar suça karisan süpheliyi kolayca teshis edebiliyor. Bundan sonra sanigi yakalama görevi ise polise kaliyor.

Haziran ayinda hiz kazanan eskal belirleme sayesinde 48 olay aydinlatilirken, yakalanan faillerin haklarinda yasal islem yapilarak adli makamlara sevk edildigi belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious